Slováci, POZOR: Dnes sa vrátia búrky. Toto je dnešná MAPA

Slováci, POZOR: Dnes sa vrátia búrky. Toto je dnešná MAPA
Peter Minárik

Uplynulú noc sa vyskytli silné až extrémne búrky v Nemecku a v Česku. Priniesol ich rozsiahly studený front a ten sa dnes posunie bližšie k nášmu územiu a búrky by mal priniesť v podvečerných hodinách aj ku nám.

Rozsiahly studený front, ktorý sa aktuálne nachádza nad našou oblasťou prináša nebezpečné počasie. Pred ním do našej oblasti prúdi veľmi teplý vzduch, ktorý prináša aktuálne prevládajúce tropické teploty.

 

Súčasne sa však za studeným frontom natláča chladný vzduch a teplotný kontrast a dynamika na fronte prináša do strednej Európy silné až extrémne búrky. Tie sa v noci prehnali Českom a dnes sa tento studený front presunie bližšie k Slovensku a priniesť by mal búrky aj ku nám.

Prvé búrky sa vytvoria popoludní

Počítame s tým, že prvé búrky sa začnú objavovať v Rakúsku už dnes po 15:00. Vytvoriť by sa tu malo niekoľko búrok, ktoré budú postupovať k severovýchodu.

 
 

Jedna búrka by mala postupovať cez Znojmo do okolia Brna a druhá by sa po 17:00 mala vyskytnúť na juhu Záhoria a postupovať by mala okolím Bratislavy do oblasti Malých Karpát, kde naberie na sile.

Tie najsilnejšie búrky by sa mali vyskytovať po 18:00. Predpovedné modely avizujú, že vo večerných hodinách sa vytvorí rozsiahly búrkový systém, ktorý by mal postupovať nad Moravu.

 

Na Slovensku hrozia najmä krúpy

Predbežne to vyzerá tak, že búrkový systém zasiahne naše územie len okrajom a na jeho južnej strane bude dochádzať v oblasti Záhoria a severozápadného Slovenska ku tvorbe nových búrok, ktoré budú nebezpečné predovšetkým tým, že môžu prinášať krúpy.

 

Najvyššia pravdepodobnosť dnešných búrok je na Záhorí, na Myjave a v oblasti Považia. Všetko to však bude závisieť od presnej trajektórie búrkového systému, čo upresníme počas dňa.

búrky sa dnes očakávajú v týchto okresoch
búrky sa dnes očakávajú v týchto okresoch

Dnes sa každopádne búrkam s najväčšou pravdepodobnosťou nevyhneme a pozor si musíte dať predovšetkým v severozápadných okresoch Slovenska. Inde nám búrky nehrozia.
Allianz

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Občasný dážď
11 °C / -1 °C
Oto
Zajtra
Zamračené
10 °C / 0 °C
Mikuláš
Nedeľa
Občasný dážď
11 °C / 1 °C
Ambróz
Pondelok
Občasný dážď
9 °C / 0 °C
Marína
Utorok
Oblačno
10 °C / 0 °C
Izabela
Streda
Zamračené
10 °C / 0 °C
Radúz
Stiahnite si našu novú aplikáciu o počasí Stiahnuť Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe
Reklama MediaAd