Slovensko čaká postupné oteplenie. Arktická zima odchádza

Ľubomír Franko

Na Slovensku pozorujeme od stredy mimoriadne chladné počasie. Sneženie, dvadsaťstupňové mrazy a silný severný vietor vystrieda už čoskoro teplejšie a pokojnejšie počasie.

Počasie na Slovensku ale aj v iných krajinách strednej a východnej Európy momentálne ovplyvňujú dva tlakové útvary. Ide o mohutnú tlakovú výš nad juhom Škandinávie a tlakovú níž so stredom na ukrajinsko-ruskom pohraničí.

Medzi týmito tlakovými útvarmi preniká nad naše územie arktický vzduch, kvôli ktorému pozorujeme nízke teploty.

Rozpoloženie tlakových útvarov a prílev studeného vzduchu zo severu, zdroj: WXcharts
Rozpoloženie tlakových útvarov a prílev studeného vzduchu zo severu, zdroj: WXcharts

Táto situácia ale už dlho nevydrží. Ešte vo štvrtok sa očakávalo, že arktický vzduch sa nad našim území zdrží minimálne do konca nasledujúceho týždňa. 

Piatkové a sobotňajšie predpovede ale už počítajú s iným scenárom. Arktický vzduch by sa mal dostať preč z nášho územia a postupne sa bude otepľovať. 

Predpoveď teploty vo výške 1500 metrov pre Tvrdošín, zdroj: ECMWF
Predpoveď teploty vo výške 1500 metrov pre Tvrdošín, zdroj: ECMWF

Zatiaľčo v nedeľu 14. februára očakávame maximálne denné teploty od -7 °C na severe po +2 °C na juhozápade juhu a juhovýchode Slovenska, o týždeň v nedeľu by mali teploty dosahovať už od +2 do +8 °C.

Predpovedať teplotu na týždeň dopredu je samozrejme neobjektívne a predpoveď sa ešte môže zmeniť. Teploty spomenuté vyššie tak treba brať ako orientačné a naznačujú intenzitu očakávaného oteplenia. 

Oteplenie tak bude postupné a chladné noci nás budú čakať aj naďalej. Celodenné mrazy sa ale už čoskoro budú vyskytovať len v najchladnejších oblastiach. Obyvatelia juhozápadu, juhu a juhovýchodu Slovenska sa tak môžu pripraviť na odmäk a celkovo teplejšie počasie.

Z hľadiska zrážok nás čaká pokojnejšie počasie. V západnom prúdení sa môže počas niektorých dní vyskytnúť sneženie, v nížinách aj dážď so snehom, no nemalo by ísť o žiadny výdatné zrážky. 

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Polooblačno
28 °C / 9 °C
Tadeáš
Zajtra
Prehánky, búrky
31 °C / 13 °C
Adriána
Štvrtok
Búrky
29 °C / 12 °C
Ladislav
Piatok
Búrky
29 °C / 12 °C
Beáta
Sobota
Dážď
24 °C / 11 °C
Peter
Nedeľa
Prehánky
27 °C / 8 °C
Melánia
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd