Slovensko čaká silný vietor a výrazné oteplenie

Peter Minárik

Po snežení a mrznúcom daždi, ktoré nás zasiahli počas dnešného dňa, nás čaká ďalšie nepríjemné počasie. Začne sa citeľne otepľovať a k tomu sa pridá silný vietor.

Pred nami je ďalšia vlna nebezpečného počasia. Po snežení a mrznúcom daždi, ktorý naše územie zasiahol dnes nás čaká veterné počasie, ktoré prinesie výrazné oteplenie.

Nad Britskými ostrovmi sa totiž nachádza výrazná tlaková níž a po jej prednej strane do našej oblasti prúdi od juhu teplejší vzduch až z oblasti Afriky.

To sa prejaví na pomerne výraznom vzostupe teplôt. Piatkové teploty oproti tým štvrtkovým budú až o 5 °C vyššie.

V číselnom vyjadrení maximálne denné teploty v piatok vystúpia na +3 až +7 °C a v priebehu soboty bude ešte teplejšie. Teploty môžu prekonať hranicu +10 °C a dostanú sa na +5 až +11 °C. V nedeľu môže byť až +12 °C.

Okrem oteplenia nás však čaká aj výrazné zosilnenie vetra, čo sa prejaví predovšetkým v oblasti hôr a na severozápade Slovenska. Tlaková níž totiž spôsobí výrazný tlakový gradient a s tým súvisiace zosilnenie vetra.

Už v noci sa rozfúka silný juhovýchodný vietor. Ten bude fúkať v nárazoch 15 až 23 m/s, na horách a to predovšetkým na severozápade môže byť vietor ešte silnejší a môže fúkať s rýchlosťou v nárazoch až do 30 m/s. 

Najveternejšie počasie nás čaká na hrebeňoch Tatier. Tu by juhovýchodný vietor mohol dosahovať rýchlosť až okolo 40 m/s.

Pomerne silný vietor sa na našom území očakáva aj počas celého víkendu, no postupne by mal začať slabnúť. Stále však počítajte s nárazovým vetrom, ktorý ustane až v nedeľu večer.

Najbližšie hodiny tak na naše územie prinesú výrazné oteplenie, ktoré roztopí snehovú pokrývku v nižších polohách a súčasne veterné počasie, ktoré zasiahne najmä severozápadnú polovicu územia. Viac o počasí v jednotlivých regiónoch Slovenska nájdete TU.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno, búrky
27 °C / 10 °C
Ferdinand
Zajtra
Búrky
23 °C / 10 °C
Petronela
Sobota
Búrky
23 °C / 10 °C
Žaneta
Nedeľa
Polooblačno
24 °C / 10 °C
Xénia
Pondelok
Prehánky, búrky
24 °C / 7 °C
Karolína
Utorok
Prehánky, búrky
25 °C / 10 °C
Lenka
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd