Slovensko čaká vlna tropických horúčav. Teploty vystúpia cez +30 °C

Ľubomír Franko

Cez víkend pozorujeme na Slovensku síce teplé počasie, no to už v noci na nedeľu preruší studený front. Už v priebehu týždňa ale dorazí výrazná vlna tropických horúčav. Teploty sa dostanú až cez +30 °C a dlho tam aj vydržia.

V sobotu večer postupuje cez naše územie studený front. Na jeho čele sa tvoria početné prehánky a búrky, ktoré prinášajú prívalové zrážky.

Front bude počas noci na nedeľu postupovať naprieč celým Slovenskom a prinesie ochladenie. Nedeľné maximá sa dostanú len na úroveň od +13 °C na severe po +22 °C na juhozápade a juhu Slovenska.

Na začiatku týždňa sa začne otepľovať

Teploty teda v nedeľu poklesnú, no už v pondelok začnú opäť stúpať. Už v utorok by malo byť opäť tak teplo, ako bolo túto sobotu. 

Dôvodom bude rozsiahla oblasť vysokého tlaku vzduchu, ktorej stred sa bude z oblasti nášho územia presúvať ďalej na východ. Po jej zadnej strane bude prenikať do Európy horúci, tropický vzduch.

Maximálne denné teploty sa v pondelok vyšplhajú na +18 až +24 °C, čo nie sú ani letné hodnoty.

V utorok už bude teplejšie, denné maximá sa vyšplhajú od +22 na severe po +30 °C na juhozápade územia. Na východe bude v utorok od +22 do +27 °C.

V stredu bude ešte teplejšie a počas dňa vystúpia teploty na celom území na +23 až +31 °C.

Maximálne denné teploty v pondelok, zdroj: Meteologix
Maximálne denné teploty v pondelok, zdroj: Meteologix

V závere týždňa teploty vystúpia cez +30 °C

Teploty budú každým dňom stúpať. Od stredy sa vrátime k „tridsiatkam“, no v závere týždňa bude aj cez +30 °C. 

Prvá tohtoročná vlna horúčav by mala trvať minimálne do konca budúceho týždňa, pričom záver týždňa bude mimoriadne teplý.

Očakávaný vývoj teploty v Bratislave počas najbližších dní, zdroj: ECMWF
Očakávaný vývoj teploty v Bratislave počas najbližších dní, zdroj: ECMWF

V piatok by mali teploty dosiahnuť už od +26 do +33 °C, v sobotu od +28 do +34 °C a v nedeľu to môže byť až do +35 °C.

Pravdepodobnosť, že budú prekonané tridsiatky, je v najteplejších oblastiach od štvrtku do nedele až na úrovni okolo 80-90%. 

Maximálne denné teploty v nedeľu, zdroj: Meteologix
Maximálne denné teploty v nedeľu, zdroj: Meteologix

Vlna horúčav by mala vydržať minimálne do konca nasledujúceho týždňa. Modely zatiaľ nepočítajú s poklesom teplôt po nedeli a môže tak pretrvať ešte dlhšie. Na toto tvrdenie je ale ešte priskoro.

Nedeľa a pondelok sú tak posledné chladnejšie dni v priebehu najbližšieho týždňa. Tropické horúčavy sa u nás na čas zdržia a prichádzajú tak pravé, tropické letné dni. 

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Búrky
31 °C / 16 °C
Oľga
Zajtra
Búrky
29 °C / 13 °C
Vladimír
Štvrtok
Prehánky
25 °C / 7 °C
Jakub
Piatok
Prehánky
27 °C / 10 °C
Anna Hana
Sobota
Jasno
32 °C / 11 °C
Božena
Nedeľa
Jasno
34 °C / 8 °C
Krištof
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd