Slovensko čaká výdatný lejak, ktorý v najbližších hodinách rozvodní toky

Peter Minárik

Na Slovensku zavládlo nepriaznivé, sychravé počasie. Takýto charakter počasia bude panovať na našom území ešte niekoľko dní, ale najhoršie budú nasledujúce hodiny, kedy môžu výdatné zrážky spôsobiť problémy.

Môžeme povedať, že po dlhšej dobe prišli na naše územie plošnejšie a výdatnejšie zrážky, ktoré sužujú viaceré oblasti Slovenska, ale predovšetkým západné a stredné Slovensko, kde spadlo už niekoľko desiatok milimetrov zrážok.

Za uplynulé hodiny spadlo najviac zrážok v oblasti Malaciek, kde zrážkomerné stanice evidujú úhrny od 40 do 50 mm zrážok. Ako však vidieť na mape zrážok za uplynulých 24 hodín, tak zrážkové úhrny sú na našom území pomerne plošné.

zaznamenané zrážky za 24 hodín, zdroj: SHMÚ
zaznamenané zrážky za 24 hodín, zdroj: SHMÚ

Počasie pod vplyvom tlakovej níže

Za nepriaznivým počasím na našom území môže studený front, ktorý sa nad našou oblasťou vlní a súčasne sa na tomto studenom fronte nachádza tlaková níž, ktorá sa pomaly presúva z nášho územia smerom nad Poľsko.

Táto tlaková níž má dominantný vplyv na vývoj počasia u nás a bude prinášať výdatné zrážky aj v nadchádzajúcich hodinách.

Okolo tejto tlakovej níže sa totiž obtáča rozsiahle zrážkové pole, ktoré počas nadchádzajúcej noci a prvej polovice piatka prinesie na Slovensko výdatnejšie zrážkové úhrny.

Zrážky rozvodnia toky

Aktuálne výstupy numerických modelov počítajú s tým, že v nadchádzajúcich hodinách spadne na našom území ďalších až 20 mm zrážok, pričom v oblasti Záhoria a Žilinského kraja môže spadnúť 30 až 40 mm zrážok, ojedinele aj viac.

Už v týchto chvíľach stúpajú na našom území vodné toky a ich vzostup bude ešte výraznejší.

Vodné toky by mohli už počas rána dosiahnuť stupne povodňovej aktivity. Situácia by sa mala zlepšiť v piatok popoludní, kedy začnú zrážky postupne ustávať.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno
37 °C / 16 °C
Henrich
Zajtra
Skoro jasno, búrky
35 °C / 15 °C
Drahomír
Streda
Skoro jasno
34 °C / 15 °C
Bohuslav
Štvrtok
Skoro jasno, búrky
34 °C / 15 °C
Kamila
Piatok
Skoro jasno, búrky
34 °C / 15 °C
Dušana
Sobota
Horúco
36 °C / 14 °C
Iľja
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd