Slovensko čaká výrazné oteplenie. Budúci týždeň bude aj cez +20 °C

Ľubomír Franko

Teploty boli počas uplynulých dní pomerne nízke. V kombinácii so silnejším vetrom bola pomerne nízka aj pocitová teplota. Už čoskoro nás čakajú vysoké teploty, ktoré môžu atakovať hranicu +20 °C. Aké bude počasie cez víkend a čo nás čaká nasledujúci týždeň? Dočítate sa v nasledujúcich riadkoch.

Počas uplynulých dní sme na Slovensku pozorovali chladnejšie počasie. Dôvodom bola rozsiahla oblasť nízkeho tlaku vzduchu so stredom nad východným Stredozemným morom. Po jej zadnej strane k nám prenikal chladnejší vzduch od severu.

Teploty dosiahli v pondelok len od +1,4 °C na Orave v Liesku, po +10,5 °C na juhu v Dudinciach. V utorok bolo najteplejšie v Lučenci, kde teplota dosiahla +12,8 °C. V stredu boli teploty podobné ako v utorok, najteplejšie bolo v Dudinciach (+12,4 °C).

Už dnes vo štvrtok budú ale teploty vyššie, najmä na západe by mali dosahovať aj do +15 °C.

Maximálne denné teploty vo štvrtok, zdroj: Meteologix
Maximálne denné teploty vo štvrtok, zdroj: Meteologix

Cez víkend nás čaká premenlivé počasie

Piatok bude na našom území slnečný a teploty by sa mali pohybovať v rozmedzí od +12 do +17 °C. Budeme pozorovať jasné až polojasné počasie a to predovšetkým popoludní.

Počas soboty budeme pozorovať spočiatku slnečné počasie, no počas dňa sa od západu začne oblačnosť zväčšovať. Dôvodom bude studený front, ktorý bude v brázde nízkeho tlaku vzduchu postupovať cez Poľsko a Česko ďalej na východ až juhovýchod. Maximálne denné teploty by mali dosiahnuť od +14 do +18 °C, popoludní a večer sa od západu zväčší oblačnosť, ochladí sa a vyskytnúť sa môžu aj prehánky či občasný dážď.

Postup studeného frontu v sobotu, zdroj: CHMI
Postup studeného frontu v sobotu, zdroj: CHMI

Za frontom nás čaká chladnejšie počasie. Nedeľa bude chladnejšia ako sobota, no oblačnosti bude menej. Maximálne denné teploty by v závere týždňa mali dosiahnuť od +7 do +14 °C.

Budúci týždeň budú teploty „útočiť“ na +20 °C

V pondelok sa začne opäť otepľovať. V oblasti Stredozemného mora sa usadí stred tlakovej výše, po ktorej zadnej strane k nám od západu bude prúdiť teplejší vzduch.

Už v pondelok ta budeme pozorovať nárast teploty. Maximálne denné teploty by mali začiatkom týždňa dosiahnuť od +10 do +18 °C. V utorok a v stredu nás čakajú ešte teplejšie dni.

V utorok by mali maximálne denné teploty dosiahnuť od +15 do +20 °C. Podobne by malo byť aj v stredu a modely momentálne predpokladajú, že aj vo štvrtok. 

Minimálne prvá polovica nasledujúceho týždňa by mala byť teplotne nad priemerom, s jarnými teplotami, ktoré budú ohrozovať hranicu +20 °C či dokonca ju môžu aj prekonať.

Maximálna denná teplota v stredu, zdroj: Meteologix
Maximálna denná teplota v stredu, zdroj: Meteologix

Koniec budúceho týždňa v chladnejšom duchu

Teplé počasie by malo vydržať približne do stredy. Následne výrazne narastá neistota predikcie a modely momentálne počítajú s chladnejším scenárom. Na Veľkú noc sa tak predbežne očakáva chladnejší charakter počasia.

Predpoveď teploty v hladine 850 hPa (cca 1500 metrov) podľa modelu ECMWF, zdroj: ECMWF
Predpoveď teploty v hladine 850 hPa (cca 1500 metrov) podľa modelu ECMWF, zdroj: ECMWF

Zatiaľ sa ale ani v chladnejšom scenári neočakávajú teploty blízke nule a sneženiu by sme sa tak mali vyhnúť. Predpoveď počasia na Veľkú noc prinesieme, keď budú predikcie istejšie, počas najbližších dní.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Prehánky, búrky
23 °C / 7 °C
Júlia
Zajtra
Prehánky, búrky
24 °C / 8 °C
Želmíra
Piatok
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Ela
Sobota
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Urban
Nedeľa
Prehánky, búrky
27 °C / 9 °C
Dušan
Pondelok
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Iveta
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd