Slovensko je rozdelené a popoludní hrozia búrky. Na západe prší, na východ prídu trópy

25.06.2022 o 12:24 - Peter Minárik

Počasie dnes na našom území ovplyvňuje frontálne rozhranie, ktoré sa nakoniec posunulo východnejšie ako sa pôvodne očakávalo. To je aj dôsledok zmeny počasia, ktorá nastala, a tak by to malo byť aj po zvyšku dnešného dňa.

Včerajší deň priniesol do širšieho regiónu Álp pomerne intenzívne búrky. O ne sa postaralo frontálne rozhranie, na ktorom sa spomínané búrky tvorili.

V priebehu večerných hodín sa toto frontálne rozhranie presunulo cez Rakúsko do Česka, kde boli búrky veľmi výrazné. Prinášali výdatné zrážky a vysokú bleskovú aktivitu.

V okolí Prahy spadlo až 100 mm zrážok, čo prechodne rozvodnilo menšie toky. Intenzívna búrková činnosť nás v hlavnej vlne obišla, ale búrky sa vyskytli aj na Slovensku.

Po búrlivej noci na západe prší

Okolo polnoci sa nad západným Slovenskom a Neziderským jazerom začali formovať búrky, ktorá následne akcelerovali a postupovali smerom k severovýchodu. Búrky zasiahli širšiu oblasť Bratislavy a následne sa presúvali západným Slovenskom.

Búrky sa postupne vyskytli takmer na celom západnom Slovensku. Detekcia bleskov zaznamenala počas uplynulej noci viac ako 7500 bleskových úderov.

zaznamenané blesky do 2:00
zaznamenané blesky do 2:00
zaznamenané blesky po 2:00, zdroj: blesky.bourky.cz
zaznamenané blesky po 2:00, zdroj: blesky.bourky.cz

Počas uplynulých hodín sme boli svedkami toho, ako sa charakter počasia dokáže zmeniť z hodiny na hodinu a aj tie najpresnejšie numerické predpovedné modely sa môžu mýliť. Situácia totiž je taká, že nad východnou Európou sa nachádza rozsiahla tlaková výš. Spomínané frontálne rozhranie nad Alpami, Rakúskom a Českom sa malo nad týmito oblasťami rozpadať, keďže tlaková výš ho nepustí pre vysoký tlak smerom k východu. Napokon však došlo k zmene.

Frontálne rozhranie predsalen postúpilo o čosi východnejšie a to až o zhruba 300 km ako sa pôvodne očakávalo. Aktuálne sa frontálne rozhranie nachádza nad západným Slovenskom a to zásadne mení situáciu.

Na celom území dnes malo panovať slnečné počasie, ale napokon je všetko inak. Na západe ešte stále prší, zatiaľ čo východné partie Slovenska si užívajú veľmi teplý charakter počasia.

Slovensko je rozdelené

V ranných hodinách dorazilo nad západné Slovensko pole búrok a výrazného dažďa, ktoré priniesli významné zrážkové úhrny. V hlavnom meste ráno za hodinu napršalo aj viac ako 10 mm zrážok. Aktuálne zrážkové úhrny počas noci a dnešného dopoludnia sa na západnom Slovensku šplhajú aj k 20 mm.

zaznamenané zrážky nad Slovenskom, zdroj: SHMÚ
zaznamenané zrážky nad Slovenskom, zdroj: SHMÚ

Zatiaľ čo na západe ešte teraz doznieva dážď pri teplote pod +20 °C, tak smerom na východ je počasie úplne iné. Tu prevláda slnečné počasie s teplotami, ktoré začínajú prekračovať hranicu +30 °C. V Somotore je už +31,2 °C.

Počasie na Slovensku by malo byť dnes aj naďalej rozdelené. Numerické modely počítajú s tým, že v západnej časti územia bude prevládať premenlivá oblačnosť a tvoriť sa môžu ďalšie prehánky a búrky, zatiaľ čo na východe bude slnečno a veľmi teplo. Oblačnosť sa bude zmenšovať k večeru, kedy sa frontálne rozhranie nad našim územím rozpadne.