Slovensko KONEČNE sužuje výdatný lejak. Pršať ešte neprestane. Koľko ešte naprší a kedy pršať prestane?

31.07.2022 o 13:41 - Peter Minárik

Slovensko už niekoľko hodín sužujú mimoriadne výdatné zrážky. Zrážok spadlo na našom území viac ako očakávali akékoľvek behy numerických modelov. V mnohých oblastiach Slovenska spadli desiatky milimetrov zrážok a ďalšie zrážky ešte prídu.

Upršaný a sychravý víkend, tak môžeme charakterizovať počasie, ktoré už niekoľko hodín sužuje našu oblasť. Na viacerých miestach nášho územia sa vyskytujú pomerne výdatné zrážky a aj búrky. Tie spolu priniesli už desiatky milimetrov zrážok.

Po tomto víkende bude sucho v mnohých oblastiach nášho územia zažehnané a rezervoári vody sa zaplnia. Ožívajú aj rieky, ktorých hladina začala po výdatných zrážkach v uplynulých hodinách stúpať. Pršať pritom ešte neprestane.

Tvoria sa búrky a výdatne prší

Aktuálne je počasie na našom území veľmi rozdielne. Na väčšine západného Slovenska panuje prevažne jasné až polooblačné počasie s teplotami, ktoré sa šplhajú až k hranici +25 °C.

Niekde od Nitry smerom k východu je už počasie diametrálne odlišné. Tu sa totiž vyskytuje veľmi výdatný dážď pri teplotách od +15 až do +20 °C a od Tatier zasa panuje iné počasie.

Na východnom Slovensku máme premenlivú oblačnosť s prehánkami a v južných okresoch sa začínajú tvoriť aj búrky, ktoré prinášajú ďalšiu vlahu. Ako vidieť na animácii, tak od soboty, kedy upršané počasie začalo sa na našom území vyskytli už veľmi výdatné zrážky.

Na Slovensku spadlo až do 100 mm

Počasie na našom území ešte v piatok ovplyvnili predfrontálne búrky, ktoré priniesli prvé zrážky. Následne počas prvej polovice soboty začal cez naše územie postupovať studený front, na čele ktorého sa tvorili búrky a tie zasiahli predovšetkým stredné a východné Slovensko, kde priniesli tisícky bleskov.

Ako ďalej začala z Balkánu cez našu oblasť postupovať plytká tlaková níž, ktorá priniesla ďalšiu výraznú vlahu a táto tlaková níž ovplyvňuje počasie na Slovensku aj teraz.

Za uplynulých 48 hodín spadli na našom území veľmi výdatné zrážky. Jednoznačne najviac ich evidujeme v severozápadnej časti Slovenska. Na Martinských Holiach spadlo za uplynulé dva dni už 97 mm zrážok, Skýcov eviduje 76 mm a Košecké Podhradie 76 mm. Mimoriadne cenné zrážky spadli aj v oblasti Rajeckej doliny a to až cez 70 mm, čo je pre predstavu viac ako 70 litrov na meter štvorcový. Túto dolinu spomíname zámerne, keďže nedávno sme informovali, že v lokalite úplne vyschlo koryto rieky a skupina Kofola pre klesajúcu výšku spodnej vody obmedzila spotrebu vody z podzemného vrtu na nevyhnutné minimum. Na mape môžete vidieť zrážky, ktoré spadli v uplynulých 48 hodinách.

zrážky od piatka 12:00 do soboty 12:00
zrážky od piatka 12:00 do soboty 12:00
zrážky od soboty 12:00 do nedele 12:00, zdroj: SHMÚ
zrážky od soboty 12:00 do nedele 12:00, zdroj: SHMÚ

Pršať na Slovensku bude naďalej

Stred tlakovej níže sa aktuálne nachádza nad južným Poľskom a okolo tohto stredu tlakovej níže sa obtáča rozsiahle zrážkové pole, ktoré teraz ovplyvňuje počasie na celom strednom a severozápadnom Slovensku a na východe Podunajskej nížiny. Tu by aj naďalej malo pršať a spadnú ďalšie litre vlahy. Medzičasom nad východným Slovenskom vznikajú prehánky a búrky.

Takto by to malo byť až do večerných hodín. Zrážkové pole, ktoré prináša dážď sa rozpadne k večeru a taktiež aj búrky na východe. Do večera by v Žilinskom, v Trenčianskom a čiastočne aj v Banskobystrickom kraji malo ešte spadnúť priemerne okolo 5-10 mm zrážok, v Žilinskom kraji aj viac ako 20 mm. Výdatnejšie zrážky môžu spadnúť aj na východe a to predovšetkým z búrok. V ktorých oblastiach dnes ešte zaprší a koľko zrážok spadne si môžete pozrieť na mapke v galérii.