Slovensko pozorovalo čiastočné zatmenie Slnka. Pozrite si výber najlepších záberov

Dominik Cenkner

V dnešný deň sme mohli nad hlavami pozorovať čiastočné zatmenie Slnka. Všetko začalo okolo poludnia, čo si nenechalo ujsť množstvo ľudí. Mnohí ho však nielen pozorovali, ale rozhodli sa ho aj zvečniť.

Najväčšia júnová udalosť, ktorú sme mohli pozorovať na oblohe, sa začala krátko po 11:45 h. Išlo o najvyššie položené slnečné zatmenie z územia Česka a Slovenska. Najbližšie takéto nás čaká až v roku 2179.

Z veľkej časti mohli obyvatelia severnej pologuli sledovať čiastočné zatmenie Slnka. Týkalo sa to Severnej Ameriky, krajín v severnom Atlantiku, veľkej časti Európy, Ázie a Arktídy. Úplné zatmenie Slnka bolo vidieť len zo severovýchodného Ruska, severného Grónska a oblasti východnej Kanady.

Ani to však neodradilo mnohých k tomu, aby si tento úkaz pozreli na vlastné oči. Prispeli k tomu aj mnohé hvezdárne či združenia, ktoré v mestách ponúkali napr. aj ochranné prostriedky.

Na viacerých miestach prialo k pozorovaniu aj samotné počasie. Mnohým sa preto podarilo spraviť krásne fotografie, ktoré si pozrite v priloženej fotogalérii. Nájdete v nej aj zábery z pozorovaní v iných štátoch.

Na záver len pripomíname, že ak sa vám na oblohe, alebo aj na zemi podarí zachytiť nezvyčajný jav, ktorý súvisí s počasím, máte možnosť nám poslať fotografie alebo video prostredníctvom nášho formulára.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Búrky
29 °C / 13 °C
Vladimír
Zajtra
Polooblačno
26 °C / 7 °C
Jakub
Piatok
Skoro jasno
29 °C / 8 °C
Anna Hana
Sobota
Jasno
34 °C / 12 °C
Božena
Nedeľa
Horúco
37 °C / 8 °C
Krištof
Pondelok
Prehánky, búrky
30 °C / 15 °C
Marta
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd