Slovensko v noci zasiahlo bow echo. Spôsobilo veľké škody

Slovensko v noci zasiahlo bow echo. Spôsobilo veľké škody
Ľubomír Franko

Intenzívne búrky sa počas uplynulej noci prehnali viacerými oblasťami Slovenska. Sprevádzané boli silným nárazovým vetrom, ktorý napáchal rozsiahle škody.

Mimoriadne silná búrka sa počas noci prehnala viacerými oblasťami Slovenska. Najvýraznejší vietor sme pozorovali v Nitre, kde nárazy dosiahli až 100,8 km/h. 

Búrky spôsobili aj veľké škody. V obci Liešťany západne od Prievidze nášmu čitateľovi napáchal veľké škody na dome. Z oblasti Trenčianskeho a Žilinského kraja sme mali zatiaľ najviac hlásení o popadaných stromoch a zničených strechách.

Dôvodom bol jav nazývaný ,,bow echo"

Bow echo je jedným z najnebezpečnejších veterných javov sprevádzajúci veľké búrkové systémy. O bow echo hovorím vtedy, keď sa línia búrok začne ohýbať proti osi prúdenia v konvektívnych systémoch.

Na radare tento jav môžeme pozorovať ako ohnutý oblúk (z angl. bow - luk). 

Tento jav vzniká najmä v situáciach, keď veľmi silné prúdenie do tylovej časti búrky alebo rozsiahly downburst akceleruje jednu časť systému smerom dopredu.

Bow echo môžeme pozorovať aj na radarovej animácii, kde vidno aj polohu obce Liešťany, kde vietor napáchal škody (viď galéria). Jav sme zaznamenali približne v oblasti od Partizánskeho, cez Prievidzu, až po Martin. V týchto oblastiach by mali byť škody najväčšie.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno, búrky
34 °C / 15 °C
Alfréd
Zajtra
Skoro jasno
30 °C / 13 °C
Valéria
Piatok
Skoro jasno, búrky
32 °C / 14 °C
Alojz
Sobota
Búrky
30 °C / 12 °C
Paulína
Nedeľa
Polooblačno
28 °C / 13 °C
Sidónia
Pondelok
Polooblačno
30 °C / 11 °C
Ján
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd