Slovensko zasypal SNEH a popoludní čakajte BÚRKY

Slovensko zasypal SNEH a popoludní čakajte BÚRKY
Peter Minárik

V priebehu dnešného rána zasypal vyššie oblasti Slovenska čerstvý sneh. Aprílové počasie sa opäť prejaví aj počas dnešného popoludnia, kedy sa na viacerých miestach Slovenska budú vyskytovať prehánky a búrky.

Z Nemecka sa smerom nad Poľsko presúva tlaková níž, okolo ktorej počas v nočných hodinách ovplyvnil studený front. Ten na naše územie priniesol prevažne dážď, no nad naše územie začala prúdiť zhruba o 3 °C chladnejšia vzduchová hmota, vplyvom čoho poklesla hranica sneženia.

V priebehu nočných hodín tak klesla hranica sneženia pod hranicu 1000 m n.m. a do rána poklesla v niektorých oblastiach dokonca na 800 metrov. V dôsledku toho začalo snežiť dokonca aj v oblastiach, kde sa sneh v uplynulých dňoch ešte nevyskytol, ako napríklad Javorníky.

Javorníky
Javorníky, foto: Rasťo Dzurko
 

Výraznejšie sneženie prišlo na naše horské priechody. Horské priechody Donovaly, či Čertovica pokryla už večer vrstva snehu a do terénu tak opäť vyrazili sypače.

Hranica sneženia v priebehu dnešného dňa vystúpi opäť nad 1000 metrov, ale klesať začne opäť večer a v noci. Treba sa tak pripraviť na ďalšie potencionálne sneženie.

Slovensko čakajú búrky

Naše územie je aktuálne vystavené pomerne silnému severnému prúdeniu, ktoré je chladné a vlhké. V dôsledku vhodnej dynamiky sa však začínajú tvoriť početné prehánky, ktorých množstvo bude v priebehu dnešného popoludnia výrazne stúpať.

 

Popoludnie prinesie na naše územie veľmi veľa oblačnosti a aj zrážok. Na viacerých miestach, predovšetkým v severozápadnej polovici Slovenska treba počítať s početnými prehánkami a dokonca s búrkami.

Búrky by sa mali začať objavovať už okolo 13:00. Keďže búrky nebudú mať priaznivé podmienky, aby vytvorili nejaké výraznejšie celky, tak pôjde len o izolované prehánky, ktoré prinesú prechodné zosilnenie zrážok, či krúpky.

Aktuálnu polohu zrážok sledujte tu >>>

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Prehánky, búrky
23 °C / 7 °C
Júlia
Zajtra
Prehánky, búrky
24 °C / 8 °C
Želmíra
Piatok
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Ela
Sobota
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Urban
Nedeľa
Prehánky, búrky
27 °C / 9 °C
Dušan
Pondelok
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Iveta
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd