Slovenskom postupuje druhá vlna búrok. Najvýraznejšia sa už chystá na noc

Peter Minárik

Búrková sobota je na našom území v plnom prúde. V týchto chvíľach postupuje cez naše územie druhá vlna búrok. Tá najvýraznejšia sa chystá na dnešnú noc a večer.

V našej oblasti už úradujú búrky. Tie sú po väčšinou slabšie a prislúchajú úrovni 1. výstražného stupňa, čo znamená, že búrky, ktoré sa vyskytujú sú na súčasnú ročnú dobu bežné, no môžu spôsobiť menšie škody.

Naše územie má už za sebou vlastne dve slabšie búrkové vlny. Tá najvýraznejšia sa však ešte len chystá.

Dve vlny predfrontálnych búrok

Prvé búrky sa na našom území začali objavovať v oblasti stredného Slovenska. Nad stredným Slovenskom dochádzalo k tvorbe kopovitej oblačnosti, z ktorej sa postupne sformovali prehánky a búrky.

Búrky priniesli najmä výraznejšie zrážky. Zatiaľ sa však vyskytli len na západnom a strednom Slovensku. Na východe sa ešte nevyskytla ani jedna búrka.

Druhá vlna búrok prišla z oblasti Moravy nad oblasť Záhoria a severozápadného Slovenska. Táto vlna sa pohybuje od severozápadu smerom k juhovýchodu a aktuálne sa búrky vyskytujú predovšetkým na východe Podunajskej nížiny.

Táto vlna búrok už bola výraznejšia. Priniesla už viac ako 650 bleskov a predovšetkým na severné Záhorie prinášali búrky aj výdatnejšie zrážky. Spadlo tu priemerne okolo 10 mm zrážok. Najvýraznejšia vlna búrok sa však ešte len chystá.

Večer a v noci postúpi studený front

Podľa predpovedí sa tretia a posledná, najvýraznejšia vlna búrok chystá na dnešný večer a noc. Búrky by sa mali nasunúť z Poľska a zo severnej Moravy nad naše územie a postupne sa búrky na čele studeného frontu budú iniciovať aj nad západným Slovenskom.

Toto by sa malo udiať po 21:00, pričom búrky budú na našom území úradovať predovšetkým do polnoci. Potom by mali veľmi pomaly slabnúť a prechádzať do dažďa.

Dnešné búrky sú zatiaľ slabšie, ale v priebehu večera a noci sa pripravte na to, že na čele studeného frontu sa budú vyskytovať búrky, ktoré budú sprevádzané aj silnejším nárazovým vetrom.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno, búrky
33 °C / 15 °C
Magdaléna
Zajtra
Búrky
31 °C / 16 °C
Oľga
Streda
Búrky
29 °C / 13 °C
Vladimír
Štvrtok
Prehánky
25 °C / 7 °C
Jakub
Piatok
Prehánky
27 °C / 10 °C
Anna Hana
Sobota
Jasno
32 °C / 11 °C
Božena
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd