Slovenskom prešla 6. tlaková vlna v dôsledku erupcie sopky v Tichom oceáne

Veronika Salayová

Naším území včera podvečer prešla tlaková vlna v dôsledku silnej erupcie podmorskej sopky v Tichom oceáne a v priebehu noci ďalšia − v poradí už šiesta. 

V sobotu okolo 5.00 hod. nášho času došlo k mohutnej erupcii podmorskej sopky Hunga Tonga-Hunga Haʻapai v Tichom oceáne, ktorá sa zaradila medzi najsilnejšie výbuchy za posledné roky.

Ihneď po erupcii vydali tamojšie úrady výstrahu pred vlnou tsunami, ktorá sa aj naplnila, a zapríčinila smrť najmenej 3 ľudí vzdialených niekoľko tisíc kilometrov od erupcie v dôsledku vysokých vĺn. 

Zároveň Zem zasiahla tlaková vlna, ktorá obišla Zem k dnešnému dňu už tretíkrát. 

Tlakové vlny zaznamenané aj u nás

Masívnu explóziu zaznamenali mnohé meteorologické stanice po celom svete. Rýchlu zmenu v atmosférickom tlaku sme zaznamenali aj na Slovensku.

Včera popoludním okolo 18.10 hod. zasiahla tlaková vlna naše územie 5-krát v poradí a v noci, t.j. v stredu okolo 1.48 hod. spätná tlaková vlna bola u nás zaznamenaná po 6-krát. 

Stanica je Bratislava-Mlynská dolina. Zdroj: Micro Step
Stanica je Bratislava-Mlynská dolina. Zdroj: Micro Step

Zaujímavosťou je, že tlakové vlny boli na grafoch jasne zaznamenané, a to aj napriek viditeľnému slabnutiu tlakových vĺn. 

Bude aj 7. tlaková vlna?

Je zatiaľ otázne, či na Slovensko dorazí aj v poradí 7. tlaková vlna. Ak by sa tak stalo, tak meteorologické stanice ju môžu zaznamenať vo štvrtok ráno okolo 8.00 hod.

Zároveň, ak by Zemou prešla aj 7. tlaková vlna, tak by sa vyrovnalo skóre z erupcie sopky Krakatoa z roku 1883, keďže erupcia tejto sopky taktiež spôsobila až 7 merateľných tlakových vĺn.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno, búrky
33 °C / 15 °C
Magdaléna
Zajtra
Búrky
31 °C / 16 °C
Oľga
Streda
Búrky
29 °C / 13 °C
Vladimír
Štvrtok
Prehánky
25 °C / 7 °C
Jakub
Piatok
Prehánky
27 °C / 10 °C
Anna Hana
Sobota
Jasno
32 °C / 11 °C
Božena
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd