Smrtiace asteroidy nás neohrozia najmenej 1000 rokov. Problémom budú tie menšie

Dominik Cenkner

Podľa novej štúdie Zem v najbližších 1 000 rokoch nezasiahne smrtiaci asteroid. To však na druhej strane nevylučuje iné riziká.

Dobrá správa: Zem v najbližších 1000 rokoch pravdepodobne nezničí smrtiaci asteroid. Nový výskum publikovaný v časopise The Astronomical Journal ukázal, že žiadny z asteroidov s priemerom 1 km, ktoré sa pohybujú v blízkosti Zeme, nezasiahne planétu v najbližšom tisícročí.

„Je to dobrá správa,“ povedal pre MIT Technology Review Oscar Fuentes-Muñoz z Coloradskej univerzity v Boulderi, ktorý štúdiu viedol. Asteroid so šírkou 1 km je menší ako ten, ktorý spôsobil vyhynutie dinosaurov a o ktorom sa predpokladá, že mal priemer 10 km. Podľa nadácie Global Challenges Foundation by „vesmírna skala“ široká 1 km mohla aj tak spôsobiť devastáciu v kontinentálnom meradle a potenciálne usmrtiť stovky miliónov ľudí.

NASA vytvorila katalóg približne 962 blízkozemských objektov tejto veľkosti, ktoré pravdepodobne predstavujú približne 95 % asteroidov tejto veľkostnej kategórie, ktoré prechádzajú v blízkosti našej planéty. Vedci vo všeobecnosti odhadujú, že asteroidy tejto veľkosti zasahujú Zem približne každých 600 000 až 700 000 rokov, hoci niektorí výskumníci tvrdia, že k týmto dopadom dochádza častejšie.

Problém môžu spôsobiť menšie asteroidy

Fuentes-Muñoz a jeho kolegovia použili nové metódy na odhad, ktoré dráhy veľkých blízkozemských objektov by mohli spôsobiť potenciálnu zrážku, čo im umožnilo nahliadnuť do budúcnosti na 1 000 rokov. Je to teda oveľa dlhšie, než je typické pre predpovede tohto typu. Skúmali, ktoré dráhy majú potenciál priblížiť sa k Zemi bližšie, ako je priemerná vzdialenosť medzi Zemou a Mesiacom.

Najnebezpečnejší objekt, asteroid s priemerom asi 1,3 km s názvom 1994 PC1, má len 0,00151 % šancu, že sa v nasledujúcom tisícročí priblíži k dráhe Mesiaca. To je 10-krát väčšia pravdepodobnosť ako pri akomkoľvek inom asteroide v súbore údajov, uviedol MIT Technology Review.

Objekty menšie ako 1 km môžu byť tiež nebezpečné, len v menšom geografickom meradle. Tunguzskú udalosť, ktorá v roku 1908 zrovnala so zemou 2 150 km2 sibírskeho lesa, spôsobil výbuch meteoru vo výške asi 60 metrov v atmosfére. V obývanej oblasti by mal takýto výbuch ničivé následky.

V roku 2013 menší bolid spôsobený úlomkom asteroidu s priemerom asi 18 metrov vybil okná a poškodil budovy v ruskom Čeľabinsku. Zranilo sa vtedy takmer 1 500 ľudí.

NASA pracuje na katalógu asteroidov s veľkosťou 140 metrov alebo väčšou, ktoré sú schopné zničiť mesto. „Tento katalóg je kompletný asi zo 40 percent,“ vysvetlil Fuentes-Muñoz pre MIT Technology Review. „Je nádej, že nové výskumy nám poskytnú oveľa vyššiu mieru kompletnosti.“

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Prehánky
25 °C / 10 °C
Blanka
Zajtra
Skoro jasno
28 °C / 12 °C
Adolf
Utorok
Skoro jasno, búrky
32 °C / 12 °C
Vratislav
Streda
Skoro jasno, búrky
34 °C / 15 °C
Alfréd
Štvrtok
Skoro jasno
30 °C / 13 °C
Valéria
Piatok
Skoro jasno, búrky
32 °C / 14 °C
Alojz
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd