Smutná bilancia: Počet obetí zemetrasenia v Maroku sa šplhá k 3 000

12.09.2023 o 14:15 - Veronika Salayová

Počet obetí po piatkovom veľmi silnom zemetrasení v Maroku stúpa a šplhá sa k číslu 3 000. Ďalších vyše 2 500 ľudí je vážne zranených a desiatky až stovky ľudí zostávajú naďalej nezvestní.

Smutná bilancia: Počet obetí zemetrasenia v Maroku sa šplhá k 3 000
Foto: CNN

Po piatkovom zemetrasení v Maroku zahynulo podľa najnovších aktualizácií už najmenej 2 862 ľudí a 2 562 utrpelo zranenia.

Tento počet obetí ešte nie je konečný, pretože stále prebiehajú pátracie a záchranné práce v epicentre zemetrasenia. Záchranári naďalej neúnavne prehľadávajú trosky a snažia sa dostať do izolovaných komunít.

Najsilnejšie zemetrasenie za posledné storočie

Toto zemetrasenie bolo najsilnejšie, aké zasiahlo centrum krajiny za viac ako storočie, a podľa medzinárodnej databázy katastrof EM-DAT ide o najsmrteľnejšie zemetrasenie, aké zasiahlo Maroko za posledných 60 rokov.

Zemetrasenie dosiahlo magnitúdu 6,8, čo znamená, že je klasifikované ako „silné“. Zemetrasenie bolo aj v relatívne malej hĺbke, čím sa stalo ešte ničivejšie. Nastalo v piatok okolo 23:11 miestneho času, kedy väčšina obyvateľov už spala vo svojich príbytkoch.

Epicentrum sa nachádzalo v pohorí Vysoký Atlas, asi 72 kilometrov juhozápadne od Marakéša, mesta s približne 840 000 obyvateľmi.

Celé dediny sa zrútili

Otrasy najvážnejšie poškodili mestá a dediny v blízkosti úpätia pohoria Atlas, pričom zemetrasenie poškodilo aj centrum a predmestie Marakéša. Otrasy bolo cítiť široko-ďaleko, siahali až na sever do Casablancy.

Najhorší dopad bol v provincii Al Haouz, kde zomrelo takmer 1 500 ľudí. Očití svedkovia na úpätí hôr uviedli, že celé dediny sú úplne zničené a namiesto dedín ostali len ruiny a sutiny.

Do týchto najviac postihnutých oblastí sa záchranári dostali len počas včerajšieho dňa, kde ešte hľadajú preživších. Situácia je však taká, že počet preživších klesá a počet obetí stúpa. 

 
Reklama MediaAd