Kométa ATLAS už neexistuje. Tento vesmírny objekt totiž neprežil svoj prechod okolo našej hviezdy a tá ju roztrhla na kusy.
Kométa ATLAS neprežila svoj prechod okolo Slnka. Takmer všetci sme v októbri na vlastné oči pozorovali na oblohe jasnú kométu Tsuchishan-ATLAS, ktorú je stále možné vidieť malým ďalekohľadom.
V tomto roku však existovala nádej na pozorovanie ďalšej jasnej kométy s podobným názvom, a to kométy ATLAS (C/2024 S1). Táto kométa dostala prívlastok halloweenska, keďže sa očakávalo, že do začiatku novembra bude na oblohe jasná ako Venuša. To sa však nestalo...
Táto kométa svoj prechod okolo Slnka neprežila a naša hviezda ju roztrhla na kusy a pohltila. 24. októbra prešla kométa okolo Zeme a zamierila si to k Slnku.
28. októbra v perihéliu, čo je najbližší bod k Slnku na obežnej dráhe telesa, bola od Slnka vzdialená len 1,2 milióna kilometrov, čo sa jej v tento deň stalo osudným. Kométa ATLAS sa vyparila do prázdna.
Astronómovia vedeli, že existuje riziko zničenia kométy. Patrila do rodiny komét Kreutz sungrazer − objektov, ktoré Slnko pomerne často zničí, pretože ich perihélium je extrémne blízko našej hviezdy.
Všetky tieto kométy sú fragmentmi oveľa väčšieho kometárneho telesa, ktoré sa pred stáročiami rozpadlo, pomenované po Heinrichovi Kreutzovi, ktorý prvýkrát preukázal ich príbuznosť v 19. storočí.
Cesta vesmírom je pre tieto vesmírne objekty zradná, ale ak kométa prežije, môže byť mimoriadne jasná. To bol napríklad prípad Veľkej kométy z roku 1965, známej aj ako kométa Ikeya-Seki, ktorá bola taká jasná, že bola viditeľná aj cez deň pri Slnku.
Kométa ATLAS (C/2024 S1) sa zdala byť dostatočne veľká na to, aby prežila svoj prechod okolo Slnka a dosiahla výraznú jasnosť, no tentoraz to nevyšlo. Halloweensku kométu tak na oblohe už neuvidíme.
Ak by prežila perihélium, tak bol by táto kométa bola opäť viditeľná na nočnej oblohe pred úsvitom. To sa, žiaľ, už nestane...