Sneh napadol už aj na miestach, kde nemá čo robiť. Neuveríte, kde nasnežilo

26.01.2023 o 19:00 - Veronika Salayová

Tento týždeň sneh poriadne prekvapil africkú Saharu a ešte viac prekvapilo množstvo snehu. Na Sahare napadlo výrazné množstvo snehu a teploty klesali k -7 °C, čo sa v severnej Afrike nestáva často. 

Sneh napadol už aj na miestach, kde nemá čo robiť. Neuveríte, kde nasnežilo
Foto: VoxNews

V západnom Stredomorí vládne veľmi chladné počasie, čo sa odrazilo aj v severných afrických krajinách. Taliansko začiatkom týždňa zasiahol polárny medikán, ktorý priniesol veľké množstvo snehu do alpských oblastí, ale aj do centrálnej časti Talianska. 

Výdatné sneženie zasiahlo aj Sardíniu, kde rovnako nasnežilo veľké množstvo snehu, na ktorý tento stredomorský ostrov nie je zvyknutý.

Chladný vzduch však dorazil aj do južnejších oblastí a dostal sa až nad africký kontinent, kde priniesol v utorok výrazné ochladenie a sneženie. 

Teploty v Alžírsku a Tunisku klesli na veľmi nízke hodnoty. V Batne v Alžírsku v stredu klesla teplota na -7,3 °C. V susednom Tunisku v stredu klesla teplota taktiež na mrazivú hodnotu, a to na -5,6 °C v Kasserine. 

Napadlo 10 cm snehu

Okrem mrazivých teplôt v Alžírsku a Tunisku nasnežilo do 10 cm snehu. Vzhľadom na to, že ide o africké krajiny, ide o veľký extrém.

Nestáva sa totiž často, že na Sahare nasneží a k tomu ešte takéto výdatné množstvo. Mnohí obyvatelia videli sneh prvýkrát v živote.

Alžírske meteorologické služby uviedli, že snežilo v provinciách ako Bechar, Ghardaïa a Laghouat, čo viedlo k zatváraniu škôl a izolácií niekoľkých dedín. 

Po dvojdňovom snežení sa vytvorila na saharskej púšti súvislá snehová pokrývka a Sahara v týchto dňoch skôr pripomína tundru než púšť. 

Reklama MediaAd