Sneh sa na horách roztopí. Prichádza oteplenie

22.09.2022 o 13:15 - Veronika Salayová

Vysoké aj Nízke Tatry sa nám poriadne zabeleli, avšak po chladných dňoch opäť prichádza na Slovensko oteplenie. To spôsobí, že snehu z Tatier výrazne ubudne. 

Sneh sa na horách roztopí. Prichádza oteplenie
Maximálne teploty vo štvrtok. Zdroj: iMeteo

Naše najvyššie hory sa v posledných dňoch výraznejšie zabeleli a snežilo aj v nižších polohách, približne do nadmorskej výšky 1200 m. Sneh sa počas chladných dní a najmä chladných nocí udržal viac dní po sebe.

Z prvého snehu sa tak minulý týždeň potešili nielen nižšie polohy Vysokých Tatier, ale aj Nízke Tatry či Veľká a Malá Fatra.

V najvyšších polohách Tatier napadlo niekoľko desiatok centimetrov snehu, čo vylákalo aj mnoho turistov a milovníkov zimy. 

Včerajší deň sa však v našich najvyšších horách nezaobišiel bez smrteľnej tragédie. Husté sneženie, hmla a zlá viditeľnosť na horách zapríčinili, že z vrcholu Bradavica spadli dvaja turisti, ktorí pád neprežili. Situáciu na horách preto netreba podceňovať.

Aj keď sa mnohí potešili, že na Slovensko dorazilo sneženie, teraz Slovensko vrátane našich hôr čaká oteplenie. Kým dnes ešte máme vo Vysokých Tatrách do 20 cm snehu, v nasledujúcich dňoch bude snehu výrazne ubúdať. 

Výška snehu vo štvrtok. Zdroj: iMeteo
Výška snehu vo štvrtok. Zdroj: iMeteo

Začiatkom budúceho týždňa budú Tatry bez snehu

Oteplenie, ktoré prichádza, totiž spôsobí výrazné roztápanie snehu a začiatkom budúceho týždňa nájdeme Vysoké Tatry takmer bez snehu. Všetok sa totiž roztopí a na ďalšiu snehovú nádielku si ešte budeme musieť niekoľko dní počkať. 

Predpokladaná výška snehu v budúci utorok. Zdroj: iMeteo
Predpokladaná výška snehu v budúci utorok. Zdroj: iMeteo

Už dnes sa teploty v našich horách pohybujú v kladných hodnotách a ďalšie dni budú ešte teploty mierne stúpať. Oproti prvej polovici týždňa sa tak nasledujúce dni oteplí o 3 až 4 °C. 

Viac o vývoji počasia na nasledujúce dni nájdete v našej predpovedi. 

Reklama MediaAd