Sneh sa rýchlo roztopí. No kúriť bude treba naďalej

Peter Minárik
Uplynulé dni priniesli prílev arktického vzduchu, ktorý sa nad našu oblasť dostal po okraji tlakovej níže, ktorá súčasne prinášala výrazné zrážky.

Zima sa tento rok ukázala mimoriadne skoro, ba môžeme povedať, že rekordne skoro. Na Štrbskom Plese ešte nikdy nenamerali takú vysokú snehovú pokrývku na začiatku októbra. Včera rána tu napadlo až 31 cm, čo je rekordne veľa. Sneh však prišiel do mnohých regiónov severného Slovenska. Sneh sa vyskytol aj v mestách ako Ružomberok, či Liptovský Mikuláš. Oveľa výraznejšie problémy však sneh spôsoboval pod Tatrami, kde ho napadlo aj okolo 20 cm.

Najviac snehu však jednoznačne spadlo na našich horách. Na Lomnickom Štíte namerali najviac a to až 48 cm. Snehová pokrývka sa vytvorila v takmer všetkých oblastiach, ležiacich nad nadmorskou výškou 700 metrov.

Sneh nemá nádej. Rýchlo a roztopí

Kto si chcel užiť sneh a postaviť snehuliaka, tak mal k tomu ideálnu príležitosť včera. Tento prvý sneh tohtoročnej sezóny totiž nevydrží dlho a udrží sa niekoľko dní len vo vysokých polohách. Hranica sneženia počas víkendu stúpne nad hranicu 1000 m.n.m, ale aj tu sa sneh bude topiť.

Mrznúť totiž v piatok bude až od výšky 1300 metrov, no v sobotu už od 1500 a v nedeľu až od 1600 metrov. V budúcom týždni už bude mrznúť len na hrebeňoch Tatier.

Kúriť budeme naďalej

Napriek tomu, že sneh v obývaných oblastiach už nasledujúce dni nehrozí, tak kúriť bude treba od Bratislavy až po Štrbské Pleso.

Počasie v našej oblasti bude totiž naďalej pod vplyvom vypĺňajúcej sa oblasti nižšieho tlaku, ktorá sa nad našou oblasťou udrží aj budúci víkend.

Prevládať tak bude prevažne oblačné počasie a najmä na severe s prehánkami. Na horách budú prehánky vo forme snehu.

Nakoľko budeme stále v chladnejšom vzduchu, tak teploty nebudú zatiaľ prekračovať hranicu +15°C. Nočné teploty sa budú pohybovať od +8°C až po nulu na severe územia.

Nádej na zlepšenie počasia nie je až do konca druhej októbrovej dekády. Babie leto nás rozhodne nečaká a teploty by sa mali udržiavať slabo pod hranicou dlhodobého priemeru.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Búrky
28 °C / 12 °C
Paulína
Zajtra
Skoro jasno
28 °C / 13 °C
Sidónia
Pondelok
Skoro jasno
30 °C / 12 °C
Ján
Utorok
Polooblačno
28 °C / 9 °C
Tadeáš
Streda
Prehánky, búrky
31 °C / 13 °C
Adriána
Štvrtok
Búrky
29 °C / 12 °C
Ladislav
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd