Snehová apokalypsa naberá na sile: Doprava v USA kolabuje, zomrelo už 8 ľudí a 1,5 milióna je bez elektriny

Peter Minárik

Extrémny blizzard, ktorý sužuje Kanadu a Spojené štáty americký naberá na sile a to najhoršie sa ešte len čaká. Už teraz hlásia obrovské komplikácie v doprave a žiaľ, nepriaznivé počasie si vyžiadalo už aj svoje obete. Počet obetí aktuálne stúpol na 8.

Snehová fujavica a mráz paralyzujú Spojené štáty a Kanadu. Počet zrušených letov v piatok ráno miestneho času sa rátal na tisícky a cez milión zákazníkov prišlo o elektrinu. Na cestách sa už stalo niekoľko smrteľných nehôd. Niektoré diaľnice sú uzavreté.

Výstraha počasia platí pre 240 miliónov obyvateľov krajiny, čo sú 2/3 populácie. Energetické spoločnosti musia zavádzať nevyhnutné opatrenia a už prvým ľuďom zakázali cestovať. 

Počasie v USA ovplyvňuje rozsiahla snehová fujavica. Od severu sa až k Mexickému zálivu natláča mrazivá vzduchová hmota, v dôsledku ktorej klesajú teploty až k -50 °C.

Ľudia sú bez elektriny

Mrazivá, snehová fujavica sprevádzaná silným vetrom spôsobuje zmätok v Spojených štátoch a Kanade, prerušuje dodávky energie a cestovanie a predstavuje nebezpečenstvo pre životy. Viac ako 1,5 milióna zákazníkov je bez elektriny v niekoľkých štátoch USA a viac ako 280 000 v kanadských provinciách Quebec a Ontario.

Energetické spoločnosti napríklad v štáte Tennessee žiadajú zákazníkov, aby znížili spotrebu energie, aby sa zabezpečila stabilita elektrickej siete. Ľudia by mali znížiť spotrebu o 5 až 10 percent. Aktuálna vlna mrazov totiž spôsobuje zvýšený odber energie, keďže ľudia používajú klimatizácie na vyhrievanie. To preťažuje siete, no na druhej strane mrazy udreli aj v štátoch ako Florida a Texas, ktoré nie sú zvyknuté na takto silné mrazy. Ľudia sa preto potrebujú zahriať.

aktuálne sú bez dodávok elektrickej energie v týchto štátoch, zdroj: poweroutage.us
aktuálne sú bez dodávok elektrickej energie v týchto štátoch, zdroj: poweroutage.us

Zomrelo už 8 ľudí a zrušili tisícky letov

Letecké spoločnosti zrušili už tisícky letov, čo zásadne ovplyvňuje život v USA. Ľudia sa totiž na sviatky nedokážu dostať k svojim blízkom. Letecké spoločnosti zrušili viac ako 5000 letov. Medzinárodné letisko Denver, Medzinárodné letisko Portland a Medzinárodné letisko Seattle-Tacoma majú kvôli počasiu prerušenú prevádzku.

Veľké komplikácie sú aj na železnici. Spoločnosť Amtrak na stredozápade zastavila prevádzku na vyše 20 tratiach. Rozsiahle problémy sú aj na diaľniciach a hlavných dopravných tepnách v USA.

Kritická situácia je v štáte New Jersey. Úrady vydali zákaz cestovať. Štát zakázal používanie všetkých úžitkových vozidiel a vyzval, aby ľudia zostali doma. Na cestách totiž panuje hotové biele peklo, ktoré si vyžiadalo už 8 obeti.