Snehová kalamita je tu. Problémy hlási Rakúsko, Morava a postupne sa pridáva aj Slovensko

Dominik Cenkner

Ako to už býva zvykom, prvé sneženie opäť raz potrápilo najmä vodičov na cestách. Kým na Slovensku ešte situácia nie je až tak kritická, okolité krajiny už hlásia problémy.

Do strednej Európy dnes dorazilo prvé výdatnejšie sneženie v tejto zimnej sezóne. A s tým ruka v ruke aj prvé problémy, hlavne na cestách.

Kým u nás totiž začalo snežiť až okolo 13. hodiny, v takom Rakúsku či Česku snežilo od rána. Situácia je tam preto komplikovanejšia. Sneženie spôsobilo niekoľko dopravných nehôd.

Situácia v Rakúsku

Chlad zo severných častí Európy a vlhká tlaková níž od Jadranu spôsobili, že počas dnešného dňa dorazilo sneženie takmer do celého Rakúska. Na východe krajiny sa síce deň začal upršaným počasím, ale aj tam sa dážď začal meniť na sneh.

Podľa hovorcov jednotlivých spolkových krajín boli rakúske oblasti na zimu dobre pripravené. Len vo Viedni je k dispozícii vyše 1400 zamestnancov, ktorí majú na starosti zimnú údržbu.

V Tirolsku budú zimnú údržbu realizovať so zreteľom na životné prostredie. Tirolská štátna cestná služba tento rok rozšíri svoje posypovanie o mokrú soľ, ktorá je ekologickejšia.

Aj napriek všetkému však z krajiny hlásia desiatky nehôd, ktorých príčina bola práve nepriaznivé počasie. Najmä v Dolnom Rakúsku či Štajersku platí povinnosť mať na cestách snehové reťaze.

Zimná idylka v Štajersku, zdroj: Christine Schwarz
Zimná idylka v Štajersku, zdroj: Christine Schwarz

Situácia v Českej republike

S podobnými problémami bojujú aj naši susedia z Čiech. Práve pri hraniciach so Slovenskom, resp. na východe krajiny, napadlo najviac snehu.

Nepretržitý dážď či sneh sa už stihli podpísať pod desiatky dopravných nehôd. Vo väčšine prípadov ide najmä o škodové udalosti. Dostupné zdroje nehlásia žiadne závažnejšie nehody s ťažko zranenými či obeťami.

Jedna z nehôd v Zlínskom kraji, zdroj: facebook.com/@hzszlk
Jedna z nehôd v Zlínskom kraji, zdroj: facebook.com/@hzszlk

Pridáva sa aj Slovensko

Popoludní začalo snežiť aj na Slovensku, najskôr na západe, neskôr aj v centrálnej časti krajiny. Práve na západe sa však očakáva najviac snehu.

Aj u nás sneh spôsobuje problémy na cestách. Vodiči sa už teraz sťažujú napr. na neupravené cesty na D2 medzi Bratislavou a Malackami.

Na záver dodáme, že sneženie bude s príchodom noci ustupovať. Najmä na Záhorí však môže napadnúť okolo 10 cm snehu. Zajtrajší deň preto určite prezujte svoje pneumatiky, ak ste tak ešte nespravili, nakoľko sneženie sa očakáva od nedele aj v ďalších dňoch nového týždňa.