Sneženie a mrazy dorazia v NEDEĽU. Zostanú tu dlhšie a vydržia až do d

Peter Minárik
Už počas tohto víkendu sa dočkáme výraznej zmeny. Začne k nám prúdiť studená vzduchová hmota, ktorá bude až o 15°C chladnejšia ako k nám prúdila.

Katarína na blate a Vianoce na ľade. Túto pranostiku pozná zrejme každé dieťa. Ak by sme sa mali držať tejto pranostiky, tak vzhľadom k tomu, že Katarína priniesla v piatok pomerne stabilné počasie bez zrážok, tak odhadovať Vianoce podľa tejto pranostiky by bolo pomerne obtiažne. Aké budú Vianoce nevieme, ale vieme, že už v nedeľu k nám príde chladnejší vzduch, ktorý odštartuje sériu studených dní. Ak predpovede vydržia, tak sneh a mráz by mohol vydržať aj do Mikuláša.

V nedeľu večer sa začne ochladzovať

Zmenu počasia prinesie studený front, ktorý sa bude počas nedele presúvať cez naše územie. Zrážok však príliš veľa neprinesie a úhrny by sme mali počítať v jednotkách mm. Výraznejšie sa však studený front prejaví v nasledujúcich hodinách. Do centrálnej Európy totiž začne od severu medzi tlakovou výšou so stredom nad Severným morom a tlakovou nížou so stredom nad Balkánom prúdiť studený vzduch.

Teploty výrazne poklesnú

Zmena bude pomerne rýchla a badateľná. V hladine 850 hPa, čo zodpovedá výške zhruba 1500 m n.m sa z nedele na pondelok ochladí až o 15°C. Na horách tak budú môcť spustiť naplno zasnežovanie, ale ochladenie pocítime aj na maximálnych teplotách.

Zatiaľ čo v nedeľu sa maximálne teploty na našom území budú pohybovať od +4 do +10°C, tak v pondelok sa už maximá budú pohybovať len od -2 do +3°C, na severe dokonca len okolo -4°C. Nový týždeň tak prinesie niekde aj celodenné mrazy.


Takéto nízke teploty by mali vydržať do konca mesiaca. Nočné teploty budú klesať na -3 až -9°C, ale v dolinách a v kotlinách najmä na severe pôjdu teploty aj pod -10°C.

Dorazí aj snehová nádielka

V nedeľu večer začne súčasne s ochladzovaním na našom území klesať hranica sneženia a do pondelka poklesne na celom našom území na 0 m n.m. Snežiť však všade nebude. Vzduch, ktorý k nám bude prúdiť prinesie vlhkosť najmä na severné Slovensko a predovšetkým na severných náveterných stranách hôr a v severných okresoch Oravy, Kysúc, Liptova a Spiša bude snežiť trvalo a výdatne. Snežiť by tu malo od nedeľňajšieho večera až do stredajšieho poludnia. Napadnúť môže od 5 do 12 cm , vo vyšších polohách aj okolo 20 cm nového snehu.

Zima zrejme vydrží. Sneh príde aj do nížin

Posledné vyhliadky sú pre milovníkov zimy pomerne optimistické. Naznačujú totiž, že chladné počasie by malo vydržať aj v prvé decembrové dni. Teploty sa síce zmiernia, ale stále by sme sa mali nachádzať v dostatočne chladnom vzduchu, aby snežilo aj v najnižších polohách.

Na ensembli vývoja teploty v hladine 850 hPa môžete zelenou a modrou farbou vidieť posledné behy numerického modelu GFS. Na to, aby snežilo aj v nížinách je potrebná teplota v hladine 850 hPa aspoň okolo -5°C. Ensembel je však pomerne rozptýlený a rozptyl teploty v hladine 850 hPa sa pohybuje od +10 až do -10°C, takže odhadovať presný vývoj je zatiaľ pomerne neisté.

No aj keď bude v nižších polohách snežiť, tak treba rátať s tým, že počas dňa teploty budú stúpať nad bod mrazu a sneh sa tak bude topiť. Čľapkanice a vody tak na cestách a chodníkoch bude dosť.

Predpoveď počasia ja vždy s určitou pravdepodobnosťou, ale aktuálne vyzerá pravdepodobnejšie, že sa sneženie na našom území udrží v nižších polohách aj na začiatku decembra.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno, búrky
34 °C / 15 °C
Alfréd
Zajtra
Skoro jasno
30 °C / 13 °C
Valéria
Piatok
Skoro jasno, búrky
32 °C / 14 °C
Alojz
Sobota
Búrky
30 °C / 12 °C
Paulína
Nedeľa
Polooblačno
28 °C / 13 °C
Sidónia
Pondelok
Polooblačno
30 °C / 11 °C
Ján
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd