Sneženie spôsobuje problémy na cestách. Na ktorých úsekoch si musia vodiči dať pozor?

17.11.2023 o 07:31 - Dominik Cenkner

Nad Slovensko sa už od štvrtkových večerných hodín nasunulo zrážkové pole, ktoré prinieslo na mnohé miesta dážď, do hôr aj výdatnejšie sneženie. Hranica sneženie do rána poklesla a tak vodiči hlásia prvé problémy.

Sneženie spôsobuje problémy na cestách. Na ktorých úsekoch si musia vodiči dať pozor?
Zasnežená cesta v Tatranskej Lomnici, zdroj: Domenico Suchanovský

Počasie u nás v dnešný sviatočný deň ovplyvňuje tlaková níž Linus, ktorej stred sa presúva cez Nemecko, Rakúsko a Maďarsko ďalej nad Balkán. Práve po jej zadnej strane k nám od severu prúdi studený vzduch.

Už vo štvrtok večer začalo intenzívne snežiť predovšetkým na horách. Doteraz v horských oblastiach napadalo niekoľko cm čerstvého snehu. 

Snežiť bude aj v piatok počas dňa

Hranica sneženia bude závisieť od aktuálnej hodiny a oblasti, v ktorej sa budete nachádzať. Na severe územia bude zrána a večer snežiť od nadmorskej výšky cca 800 metrov. Na ostatnom území bude počas dňa snežiť od cca 1100 metrov nad morom. 

Vo večerných hodinách hranica sneženia na krajnom západe a v Žilinskom kraji poklesne len na 600 metrov. V priebehu dňa tak od výšky cca 700 metrov pribudne okolo 5 centimetrov čerstvého snehu.

Po 07:00 h ráno sneží najmä v oblasti Vysokých a Nízkych Tatier. Snehové vločky však poletujú aj na severe Žilinského kraja a v západných častiach Prešovského a Košického kraja. 

Na cestách si preto dajte obzvlášť pozor. Vodiči totiž hlásia už prvé problémy. 

Pozor na neupravené cesty

Cestári v horských oblastiach majú už niekoľko hodín plné ruky práce. Už v priebehu noci zo štvrtka na piatok vodiči upozorňovali na horský priechod Čertovica. 

Takto zrána sú neupravené cesty v obci Vysoké Tatry, ale aj na spomínanej Čertovici. Viac informácií ponúka aj Slovenská správa ciest. 

„Všetky sledované diaľničné úseky a rýchlostné cesty na území SR sú zjazdné, povrch vozoviek je prevažne vlhký až mokrý. Cesty I., II. a III. triedy sú zjazdné, povrch vozoviek je prevažne vlhký až mokrý, v hornatejších oblastiach stredného a východného Slovenska ojedinele pokrytý vrstvou čerstvého alebo kašovitého snehu hr. 1-3 cm.

Horské priechody na území Slovenska sú zjazdné, povrch vozoviek je prevažne vlhký až mokrý. Na HP Čertovica, Vernár a Podspády je vrstva čerstvého až kašovitého snehu hr. 1-3 cm,“ informuje správa ciest.

Na cestách jazdite opatrne

V kombinácii so silnejším vetrom sa pri snežení môžu tvoriť aj snehové jazyky. Slovenský hydrometeorologický ústav pred nimi vydal dokonca aj výstrahu 1. stupňa. 

Okrem toho sa zrána budú tvoriť lokálne hmly. Keďže dnes máme štátny sviatok - Deň boja za slobodu a demokraciu - na cestách bude menej áut. Aj tak však jazdite opatrne.

zdroj: shmu.sk
zdroj: shmu.sk

Všetky ďalšie dôležité informácie nájdete na našom webe. O všetkom dôležitom vás budeme informovať.

Reklama MediaAd