Sneženie v Alpách uzatvára cesty. Platí najvyššie lavínové nebezpečie

Dominik Cenkner

Aj dnes sledujeme situáciu na rakúskej a talianskej strane Álp. V niektorých lokalitách husto sneží už niekoľko hodín, čo spôsobuje značné nebezpečenstvo.

V Alpách neutícha výdatné sneženie, ktoré spôsobuje problémy najmä na horách. Zatiaľ čo v horských oblastiach sneží, tak v nižších polohách leje.

Kritická situácia je na viacerých úsekoch ciest. V okolí mesta Brenner sneh kompletne paralyzoval dopravu, vrátane tej železničnej. Medzi mestami Bozen a Brenner v týchto chvíľach nič nepremáva.

Polícia musela uzavrieť aj brennerskú diaľnicu. Aj napriek tomu, že cestári sa snažili udržať otvorenú hranicu medzi Talianskom a Rakúskom, severný pruh diaľnice museli uzavrieť už včera večer.

Na rakúsko-talianskom pohraničí spadlo miestami približne 2,5 metra snehu. Meteorológovia však sneženie očakávajú aj v ďalších hodinách.

Problémy aj v Rakúsku

Sneh úplne zamestnáva aj záchranné zložky v Rakúsku. V službe je približne 1400 hasičov, ktorí zasahovali vo viac ako 500 prípadoch. Bez prúdu je len v Južnom Tirolsku 16 500 domácností.

Problém však predstavujú aj výdatné zrážky. Husto sneží len od výšky 1500 m a vyššie. Pod touto hranicou väčšinou prší. Množstvo vody podmýva pôdu, ktorá sa následne zosúva.

To je aj prípad dedinky Naturns v Južnom Tirolsku, kde sa pôda zosunula na rodinné domy. Našťastie úrady doposiaľ nehlásia žiadne obete. Problémy spôsobuje voda aj v údolí Lienzu.

Mnoho ciest je v Rakúsku uzatvorených a to predovšetkým v Tirolsku a v Korutánsku. Uzavretá je aj Taurská železnica a železničná trať medzi mestami Lienz-Innichen. Situácia sa v Alpách zlepší až zajtra počas dňa.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno, búrky
25 °C / 7 °C
Urban
Zajtra
Prehánky, búrky
26 °C / 10 °C
Dušan
Pondelok
Prehánky, búrky
27 °C / 7 °C
Iveta
Utorok
Prehánky, búrky
26 °C / 7 °C
Viliam
Streda
Prehánky, búrky
26 °C / 7 °C
Vilma
Štvrtok
Polooblačno
27 °C / 8 °C
Ferdinand
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd