Snežiť bude aj v nížinách, no sneh nemusí napadnúť. Kde všade by malo snežiť?

16.01.2023 o 19:09 - Peter Minárik

Počas noci začne počasie na našom území ovplyvňovať ďalšia frontálna vlna od juhozápadu, ktorú bude mať na svedomí prehlbujúca sa tlaková níž nad Stredomorím a nad Jadranom. Ďalšia vlna zrážok, ktorá sa blíži k nášmu územiu prinesie sneženie aj do nižších polôh.

Snežiť bude aj v nížinách, no sneh nemusí napadnúť. Kde všade by malo snežiť?
foto: Daniela Pitoňáková

Už o niekoľko hodín nás čaká ďalšia vlna zrážok, ktorá prinesie novú snehovú nádielku. Na tú sa môžu tešiť predovšetkým horské oblasti Slovenska, avšak tentoraz by mala hranica sneženia prechodne ležať aj nižšie. Sneženie tak príde aj do nižších polôh.

Príchod ďalšej vlny zrážok sa na naše územie očakáva už okolo 2:00 ráno, pričom zrážky prídu od juhozápadu a postupne sa rozšíria nad viaceré miesta nášho územia.

So skupenstvo zrážok to bude veľmi komplikované. Od výšky 700 metrov by malo prevažne snežiť, avšak veľmi komplikované to bude v nižších polohách, kde bude hranica sneženia pomerne premenlivá.

Kedy bude snežiť?

Okolo 2:00, kedy dorazia zrážky bude hranica sneženia ležať okolo výšky 700 metrov. Až okolo 04:00 až 06:00 by sa juhovýchodne od Malých Karpát, na západe Podunajskej nížiny, konkrétne na severe Trnavského a Nitrianskeho kraja mohla hranica sneženia znížiť aj do nížin. Už po 07:00 sa však hranica sneženia začne opäť zvyšovať. V nižších polohách západného Slovenska by tak mohlo snežiť medzi 04:00 až 08:00.

V Trenčianskom a v Žilinskom kraji by sa snehové vločky v nižších polohách mohli objavovať až do zhruba 10:00, kedy aj tu začne hranica sneženia opäť stúpať až nad 600 metrov.

Na zvyšku územia by malo snežiť len od nadmorskej výšky zhruba 700 metrov, v Banskobystrickom kraji lokálne už od 500 metrov. Upozorňujeme však, že to, že bude snežiť aj v nižších polohách ešte neznamená, že sa snehová pokrývka aj vytvorí. Keďže teploty budú okolo nuly, tak sneh, ktorý bude padať bude veľmi mokrý.

v týchto oblastiach by malo snežiť
v týchto oblastiach by malo snežiť

Kde najviac nasneží?

Snehové vločky sa v nadchádzajúcich hodinách môžu vyskytnúť aj v nižších polohách, ale snehová pokrývka sa vytvorí a bude mať trvácnosť len vo vyšších oblastiach a predovšetkým na horách.

Na nižšie priloženej mape môžete vidieť, že snehová pokrývka sa vytvorí v horských oblastiach predovšetkým Banskobystrického a Žilinského kraja. Najviac snehu by malo napadnúť v Nízkych Tatrách, kde do zajtrajšieho večera pripadne 15 až 20 cm snehu.

rozdiel zajtrajšej snehovej pokrývky od dnešnej
rozdiel zajtrajšej snehovej pokrývky od dnešnej

 

Reklama MediaAd