Snímky z Webbovho teleskopu znovu ohúrili. Zachytil Piliere stvorenia

22.10.2022 o 07:12 - Veronika Sádovská

Nové snímky z Webbovho teleskopu ukazujú Piliere stvorenia. Tieto stĺpy z vesmírnej hmloviny naposledy zachytil Hubblov teleskop, ktorého je nástupcom.

Snímky z Webbovho teleskopu znovu ohúrili. Zachytil Piliere stvorenia
zdroj: NASA

Od tej doby, ako Hubble zachytil Piliere stvorenia, sa ich štruktúra stihla zmeniť. Keďže ide o hmlovinu, ktorá má výšku neuveriteľných 70 svetelných rokov, táto zmena je v tomto rozmere pomerne malá.

Zábery vzbudzujú nadšenie nielen medzi samotnými vedcami, ale očaria aj bežného človeka. Zobrazujú hviezdnu kolísku v Orlej hmlovine, vzdialenú od nás asi 6 500 svetelných rokov, v jedinečnej hĺbke ostrosti.

Pre porovnanie, toto sú zábery z jedného aj druhého teleskopu.

Vľavo snímka z Hubbleovho teleskopu, vpravo z Webbovho, zdroj: NASA
Vľavo snímka z Hubbleovho teleskopu, vpravo z Webbovho, zdroj: NASA

Čo sú Piliere stvorenia?

Prečo má táto hmlovina názov práve Piliere stvorenia? Nedostali svoj názov náhodou, pretože z obrovského množstva plynov a prachu neustále vznikajú nové hviezdy.

Rúrkové štruktúry vo vesmíre pozostávajú z oblakov plynu a kozmického prachu, ktoré sú zahrievané a pomaly erodované hviezdnym vetrom z masívnych hviezd.

Zároveň však rázové vlny z kozmických výbuchov stimulujú aj vznik nových hviezd. Snímky v rôznych rozsahoch vlnových dĺžok zviditeľňujú distribúciu plynov, ktoré podporujú tieto procesy.

Výhodou Webbovho teleskopu nie je len to, že dokáže zostrojiť oku lahodiace fotografie, ktoré vyzerajú ako špeciálne efekty použité vo filmoch.

Jeho snímky odhaľujú vedcom oveľa väčšie množstvo hviezd a galaxií, ako bol schopný zachytiť Hubble. Rovnako sa dokáže oveľa lepšie a detailnejšie pozrieť aj na planéty v našej slnečnej sústave.

 

Reklama MediaAd