Intenzívne pole zrážok a búrok sa aj naďalej presúva cez naše územie. Aktuálne sa búrky vyskytujú už len v oblasti Košického kraja, no búrky sú stále intenzívne. Búrky po sebe zanechávajú spúšť. Zaplavené sú viaceré cesty na juhu Slovenska.
Počasie naďalej komplikuje situáciu na našom území. Problémy robí hneď v niekoľkých oblastiach. Doteraz boli najnebezpečnejším sprievodným javom intenzívne krúpy, ktoré dosahovali priemer až 4 cm. Zasiahli mnohé oblasti Slovenska.
Krúpy sa vyskytovali na začiatku búrok a následne za nimi prišli výdatné zrážky. Tie zaplavujú viaceré obce a mestá.
Rozsiahly zrážkový systém sa začal formovať v oblasti Vysokých Tatier a severovýchodného Slovenska. Následne sa rozširoval smerom nad stredné Slovensko až do Poľska a na Ukrajinu.
V týchto chvíľach začína búrkový systém opúšťať Košický kraj a búrky sa ďalej rozširujú smerom do Maďarska. Za búrkami sa však vyskytujú pomerne intenzívne zrážky.
Krúpy v niektorých oblastiach nášho územia narobili škody, no najmä na poľnohospodárskych plodinách. Oveľa väčšie škody však páchajú prívalové zrážky, ktoré spôsobujú zatopenia.
Radarové odhady naznačili, že v oblasti južného Slovenska od Fiľakova až po Tornaľu mohlo spadnúť enormné množstvo zrážok. V niektorých oblastiach napríklad v okolí Gemerského Jablonca, či Figy mohlo spadnúť aj viac ako 100 mm zrážok.
Profesionálne stanice SHMÚ sa nenachádzajú priamo v najviac zasiahnutých oblastiach podľa radaru, no aj tak ide o zaujímavé čísla. Na juhu v obci Hostice spadlo až 71 mm zrážok. V oblasti Jesenského malo spadnúť 65 mm a v Tornali 53 mm.
Amatérske zrážkomery však zaznamenali aj podstatne významnejšie úhrny. Najviac spadlo v obci Rimavská Seč, kde zrážkomer zaznamenal až 90 mm zrážok.
Takéto enormné zrážky samozrejme vedú ku škodám a mnohým problémom. Zaplavené sú úseky medzi Pavlovcami a Rimavskými Janovcami a úsek z Figy smerom do Tornale. Práve tu podľa radaru spadlo najviac zrážok. Ako to tu vyzerá nájdete na videu.
Doslova pod vodou sa ocitla obec Pavlovce, kde spadlo viac ako 70 mm zrážok.