Španielsko zažíva júlové teploty. Davy ľudí vyšli na pláž

13.03.2023 o 18:01 - Dominik Cenkner

Zatiaľ čo stredná Európa zažila počas víkendu poriadny záchvev zimy, obyvatelia Španielska riešili opačný problém. Teploty totiž stúpali až nad +30 °C, čo ani pre túto krajinu na začiatku druhej marcovej dekády nie je bežné. 

Obyvatelia a turisti v sobotu zaplnili stredomorské pláže v Španielsku. Prúdil k nim horúci vzduch. Na niektorých miestach teplota prekročila +30 °C.

Stalo sa tak v čase, keď strednú Európu zasiahli postupné vlny studeného vzduchu. Pyrenejský polostrov zažil na toto ročné obdobie nezvyčajne horúce počasie. Teploty v niektorých oblastiach boli v sobotu až o 15 stupňov vyššie ako zvyčajne.

Teploty typické pre júl

V meste Elche v provincii Alicante bolo najteplejšie. Zaznamenali tam teplotu +31,8 stupňa Celzia v tieni, informovala národná meteorologická agentúra AEMET.

Jedným z mimoriadne teplých miest bola aj Almassora v provincii Castellón vo Valencii, kde teplota dosiahla +30,7 stupňa Celzia. Ako sa zdôrazňuje na sociálnych sieťach, provincia v sobotu zažívala teploty „typické pre júl“. Predchádzajúci teplotný rekord tam bol +30,8 stupňa °C.

Viac ako +30 stupňov °C bolo zaznamenaných aj na najmenej niekoľkých ďalších miestach na východnom a južnom pobreží.

Za teplom prišlo množstvo ľudí

„Aby sme sem mohli letieť, museli z krídel lietadla zoškrabať ľad. Náš odlet preto meškal,“ upozornila Della Jeavonsová, turistka z Veľkej Británie, ktorú v posledných dňoch zasiahlo zimné počasie.

V dôsledku hustého sneženia v noci zo štvrtka na piatok uviazli vodiči na severe Anglicka na diaľnici na dlhé hodiny v dlhých dopravných zápchach. Niekoľko dní bola narušená aj prevádzka železníc a letísk.

Teploty nad +30 °C sa na východnom pobreží Španielska vyskytli aj v priebehu dnešného dňa. Už zajtra sa však ochladí aj tam.

Reklama MediaAd