Stanú sa nudapláže na Slovensku históriou ?

Stanú sa nudapláže na Slovensku históriou ?
Peter Minárik

Nudapláží je na Slovensku stále menej a menej. Ich prevádzkari majú hlavu v smútku. Stačí zadať do vyhľadávača pojem nudapláž a miesta na mapách s nudaplážami miznú človeku takmer pred očami.
Na rozdiel od našich susedov Čechov, sme na tom podstatne horšie. Zdá sa, že nudapláže sa na Slovensku stanú naozaj čoskoro len námetom dobových pohľadníc a kapitolou v pestro ilustrovanej knihe histórie.

Niektorí to považujú za exhibicionizmus, no nudapláže majú svoj význam aj pevné miesto v rámci plážovej kultúry.
Ľudia, ktorí preferujú relax s pocitom slobody od šatstva sa označujú ako vyznávači naturizmu. Tento životný štýl je založený na spojení s prírodou.

Naturisti sa nahí nielen kúpu, ale aj jedia alebo robia úplne bežné činnosti. Majú vlastné kempy, stretávky či podujatia pre celé rodiny.

História nemusí byť vôbec nudná

Nahota na verejnosti, ako fenomén, sprevádza ľudstvo už od nepamäti. Počas histórie sa spájala však najmä s kúpeľmi či saunami. Je pomerne ťažké presne určiť, odkiaľ moderný naturizmus vlastne pochádza. Samotné slovo naturizmus sa prvýkrát objavilo v roku 1778 vo francúzsky hovoriacej časti Belgicka.

Prvé naturistické kluby v dnešnom slova zmysle sa však objavili v britskej Indii v roku 1891. Za rozmach naturizmu však vďačíme nemeckým popularizačným hnutiam a magazínom zo začiatku 20. storočia. Za prvý verejný naturistický klub sa však považuje „Freilichtpark“, ktorý otvorili v roku 1903 pri Hamburgu.

Z Nemecka sa naturistické hnutie rýchlo šírilo do celého západného sveta. Nemecká skratka „FKK“ z výrazu „Freikörperkultur“, čo v preklade znamená kultúra slobodného tela, sa používa aj u nás. Označujú sa ňou oficiálne nudapláže a areály, kde nie je nahota raritou či predmetom ostychu, ale samozrejmosťou.

Na Slovensku pochádza prvý nápis o založení nudistickej pláže až z roku 1983. Išlo o pláž v Piešťaňoch v Ratnovskej zátoke na Váhu. V Rusovciach pri Bratislave sa však nudistická tradícia aj bez písomného zápisu traduje ešte skôr. Naturizmus tu má bohatú históriu.

Už od 70-tych rokov je Rusovské jazero, v dohľade populárnej bratislavskej hrádze, považované za neoficiálnu
nudapláž. Aj napriek tomu, že nikdy nedostalo oficiálny „FKK“ štatút, miestni tu nudistov odjakživa tolerujú.
Nudistické jazero s ostrovčekom v strede, ku ktorému sa dá prebrodiť, už patrí pevne k lokálnemu koloritu.

Nudakultúra nieje nudná kultúra

Nudapláž je v prvom rade o pocite slobody, totálnom relaxe, uvoľnení sa, ale aj o prirodzenej akceptácii samého seba a symbolickom spojení s prírodou.

V Európe existuje rozvinutá naturistická kultúra. Jej vyznávači majú k dispozícii nielen množstvo nudapláží, ale aj špecializovaných kempov či dokonca celých rezortov. Pre slovenských naturistov-cestovateľov
je obľúbenou destináciou na ceste za zahraničnými nudaplážami najmä Chorvátsko.

Nadšencov naturizmu u nás zastrešuje najmä Asociácia slovenských naturistov. Žiaľ, nie všade u nás sa nudisti stretávajú s toleranciou a pochopením. Často sa stávajú terčom posmechu a, v horšom
prípade, nemiestnych urážok či vulgárnych pokrikov.

Čo sa to teda vlastne stáva históriou?

Nie je to však v žiadnom prípade dôvod, prečo sa na Slovensku stávajú nudapláže históriou. Do histórie neodchádza z pláží naturizmus, ale nuda.

O to, aby ľudia na plážach len tak nesedeli, neležali a nehľadeli do prázdna, pričom ich nudné povzdychy nad premárneným časom vyrušujú všetkých naokolo, sa toto leto postará mobilný operátor 4KA. Ten sa rozhodol ľudí na pláži pred nudou zachrániť a prispieť k tomu, aby sa nuda na plážach naozaj stala históriou.

Dátové nekonečno na celom Slovensku si môže vyskúšať teraz každý. S novým paušálom SLOBODA + DÁTA navyše alebo SLOBODA DÁTA dostaneš automaticky NEKONEČNÉ DATA V CELEJ SR (4G/3G). Aj ty môžeš byť “predátorom” tohto leta a predátovať, koľko vládzeš. Stačí zájsť na ktorúkoľvek poštu alebo na www.4ka.sk/leto. Pozor, ponuka trvá len do 1.9.2018.

Už 95 % obyvateľov SR môže využívať rýchle dáta.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Zamračené
23 °C / 7 °C
Vasil
Zajtra
Jasno
26 °C / 7 °C
Vít
Nedeľa
Prehánky
25 °C / 10 °C
Blanka
Pondelok
Prehánky, búrky
28 °C / 12 °C
Adolf
Utorok
Skoro jasno
30 °C / 11 °C
Vratislav
Streda
Skoro jasno, búrky
32 °C / 14 °C
Alfréd
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd