Štáty sa dohodli na predpisoch pre naplnenie klimatickej dohody

Ľubomír Franko

Takmer dvestovka štátov sa po namáhavej, dvojtýždňovej konferencii v Katoviciach dohodla na predpisoch pre naplnenie Parížskej klimatickej dohody z roku 2015.

Takmer 200 štátov sa v sobotu dohodlo na krokoch, ktoré treba podniknúť pre naplnenie Parížskej klimatickej dohody z roku 2015. Stalo sa tak na záverečnom plenárnom zasadnutí Konferencie OSN o zmene klímy (COP24) v poľských Katoviciach.

"Bola to dlhá cesta. Urobili sme všetko pre to, aby sme na nikoho nezabudli," povedal podľa agentúry AFP Michal Kurtyka, prezident konferencie.

Dvojtýždňová konferencia bola zameraná na pretvorenie pravidiel financovania a plnenia záväzkov, ktoré vyplývajú z Parížskej klimatickej dohody z roku 2015. Cieľom Parížskej dohody je udržanie nárastu globálnej teploty do konca 21. storočia pod hranicou 2 °C, pričom jej cieľ je obmedziť ho na 1,5 °C v porovnaní s predindustriálnym obdobím. 

Podľa nedávnych vyhlásení Svetovej meteorologickej organizácie (WMO) však koncentrácia skleníkových plynov v atmosfére opäť dosiahla rekordné hodnoty a v prípade pretrvania tohto trendu môže priemerná globálna teplota do konca 21. storočia narásť o 3 až 5 °C, čo by malo dramatické následky.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Búrky
28 °C / 12 °C
Paulína
Zajtra
Skoro jasno
28 °C / 13 °C
Sidónia
Pondelok
Skoro jasno
30 °C / 12 °C
Ján
Utorok
Polooblačno
28 °C / 9 °C
Tadeáš
Streda
Prehánky, búrky
31 °C / 13 °C
Adriána
Štvrtok
Búrky
29 °C / 12 °C
Ladislav
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd