Strach z IDALIE bol veľký. Hurikán zanechal na Floride škody aj obete

01.09.2023 o 17:45 - Veronika Sádovská

Búrka zasiahla pobrežie amerického štátu Florida ako silný hurikán, rýchlo však zoslabla a podľa prvých odhadov zanechala za sebou menšiu skazu, ako sa obávalo. Úrady však zatiaľ nechcú situáciu uzatvárať.

Strach z IDALIE bol veľký. Hurikán zanechal na Floride škody aj obete
foto: dpa

Juhovýchodné pobrežie USA zápasí s následkami hurikánu IDALIA. Pobrežie Floridy zasiahol v stredu ako hurikán tretej kategórie z piatich. Pred príchodom na pobrežie však ešte zvýšil svoju silu na 4. kategóriu, avšak len krátkodobo.

Národné centrum pre hurikány NHC predtým klasifikovalo IDALIU ako „extrémne nebezpečnú.“ Úrady na Floride a v susedných štátoch (Georgia a Južná Karolína) sa na búrku pripravovali niekoľko dní a varovali ľudí pred potenciálne dramatickými následkami.

Menšie škody ako sa čakalo

Búrka priniesla nielen silný vietor, ale aj výdatné dažde. Boli zaplavených mnoho ulíc, poškodené domy, vyvrátené stromy a vyvrátené elektrické vedenia. Na pobrežie sa už niekoľko hodín pred ej príchodom valili niekoľkometrové vlny.

Na mnohých školách na Floride zrušili vyučovanie a dočasne zatvorili niekoľko letísk. V mnohých okresoch Floridy boli ľudia požiadaní, aby opustili svoje domovy a dočasne vyhľadali prístrešie u príbuzných, priateľov alebo v hoteloch.

Úmrtia pôvodne neboli hlásené, avšak už teraz sa vie najmenej o troch obetiach. Úrady však aj po búrke varovali pred veľkými nebezpečenstvami, ako sú záplavy či strhané elektrické vedenie.

Zatiaľ sa ale nepodarilo odhadnúť celý rozsah škôd spôsobených búrkou. Napriek tomu sa zdá, že celkové škody sú menšie, ako sa pôvodne predpokladalo.

Idalia zoslabla

Hurikán rýchlo nad pevninou zoslabol na 1. kategóriu. Aktuálne sa už nachádza znova nad Atlantickým oceánom a je klasifikovaný ako post-tropická búrka. Momentálne mieri smerom na Bermudské ostrovy, ktoré zasiahne v sobotu.

Minulú jeseň Floridu zastihol ničivý hurikán IAN, ktorý spôsobil smrť 100 ľudí. Prehnal sa však južnejšie ako Idalia. Touto oblasťou neprešiel taký silný hurikán už 125 rokov.

Reklama MediaAd