Strašná a bolestivá smrť: V žalúdku veľryby našli 150 kíl plastového odpadu

22.11.2022 o 17:30 - Veronika Salayová

V bruchu veľryby, ktorú v novembri vyplavilo na breh kanadského Nového Škótska, sa našlo 150 kilogramov rybárskych sietí a iného odpadu. Pre zviera to musela byť strašná a veľmi bolestivá smrť, uviedli odborníci.

Podľa predstaviteľov nadácie Canadian Marine Animal Response Society (MARS), ktorá sa zaoberá pomocou morským živočíchom, veľrybu, konkrétne vorvaňa, prvýkrát spozorovali 4. novembra neďaleko ostrova Cape Breton v Novom škótsku. Zviera vyzeralo choré a vychudnuté.

O deň neskôr ho vlny vyplavili na pláž neďaleko Craigmore, kde veľryba zahynula. Po vykonaní pitvy sa zistilo, že toto 14 metrov dlhé zviera muselo trpieť veľkými bolesťami.

Brucho plné odpadkov

V jeho tráviacom trakte sa našlo až 150 kíl plastového odpadu, prevažne rybárskych sietí, lán a rukavíc. Žalúdok vorvaňa bol skrátka plný odpadkov.

„Najprv sme našli nejaké rybárske vybavenie a potom ďalšie a ďalšie,“ povedala pre Global News Tonya Wimmerová z MARS. 

Plasty, ktoré vorvaň pri kŕmení prehltne, upchajú tráviaci systém zvieraťa, čím ho odsúdia na pomalú a veľmi bolestivú smrť hladom.

Odborníci upozorňujú, že toto zistenie je ďalšou bolestnou pripomienkou problému odpadu v oceánoch, pred ktorým netreba zatvárať oči.