Streda prinesie oblačné počasie a nižšie teploty. Od búrok si ani dnes neoddýchneme

24.05.2023 o 08:47 - Zuzana Macháčová

Včera nás zasiahla vlna intenzívnych búrok. Studený front sa na našom území udrží aj dnes a prinesie nižšie teploty, ale aj búrky. Tie sa však budú vyskytovať v iných regiónoch Slovenska.  

Streda prinesie oblačné počasie a nižšie teploty. Od búrok si ani dnes neoddýchneme
Zdroj: Ivan Ferenc

Vplyv tlakovej výše, ktorá k nám v predošlých dňoch zasahovala od severovýchodu, zoslabol. Vzhľadom na to, že tlak klesal, uvoľnil sa priestor pre postup studeného frontu, ktorý sa k nám presúval od západu. 

V stredu sa bude nad naším územím ešte vlniť, ale potom ho už od západu znovu vystrieda okraj tlakovej výše, takže počasie sa opäť stabilizuje. 

Studený front dnes so sebou prinesie aj nižšie teploty, a to najmä na severe, kde sa bude teplota pohybovať od +15 °C do +20 °C. V južnejších okresoch sa teplota vyšplhá na +20 °C až +25 °C.

Zrážky sa dnes budú presúvať 

Zrážky sa dnes budú presúvať na východ, na západe sa vyskytnú už len ojedinele. Vietor bude fúkať postupne od severozápadu až severu do 30 km/h, pri búrkach prechodne zosilnie. 

Lokálne búrky môžu byť sprevádzané prívalovými lejakmi a nárazovým vetrom, ktorý môže dosahovať rýchlosť od 65 do 85 km/h.

Búrky sa v stredu presunú najmä na východ. Prvé búrky by sa mali objaviť už predpoludním. Avšak popoludní by búrky mali byť oveľa intenzívnejšie. Môžu byť sprevádzané aj nebezpečnými sprievodnými javmi ako prívalové zrážky či krúpy. 

Počasie na stredu

V obci Vígľaš - Pstruša namerali 24. mája. 2007 tropických +31,5 °C. Letné dni si užívame už niekoľko dní, no takýto tropický deň zatiaľ vo výhľade nie je.

Na západe Slovenska bude dnes polooblačné až oblačné počasie s ojedinelými prehánkami. Výnimočne sa môže vyskytnúť aj búrka. Teplota vystúpi od +21 °C do +25 °C. 

Na strednom Slovensku večer netreba polievať záhrady, pretože dnes sa tu očakáva veľká oblačnosť, z ktorej bude na väčšine územie pršať alebo to budú prehánky. Taktiež sa môžu vyskytnúť búrky, lokálne môže ísť aj o intenzívne. Teplota sa bude pohybovať od +16 °C do +25 °C. 

Streda na východe Slovenska bude zamračená na väčšine územia s dažďom, prehánkami, prípadne s búrkami, a to aj silnými. Teplota vystúpi od +17 °C do +22 °C. 

Počasie bude oblačné a zamračené aj na horách. Na mnohých miestach sa vyskytne dážď, prehánky a búrky, ktoré môžu byť opäť aj silnejšie. V nadmorskej výške 1 500 m bude teplota +11 °C. 

Ak vás zaujíma, ako sa búrková činnosť bude vyvíjať počas dnešného dňa, tak sledujte náš ONLINE prenos >>>TU. 

Reklama MediaAd