Studený front je nad Slovenskom. Prináša výrazné ochladenie a aj zrážky. To hlavné nás však obišlo

06.08.2022 o 11:53 - Peter Minárik

Počasie na našom území začal ovplyvňovať studený front, ktorý práve v týchto chvíľach prináša na naše územie zrážky, no čo je najdôležitejšie tak ochladenie, ktoré prichádza po včerajších tropických teplotách. 

Počasie v našej oblasti začal ovplyvňovať studený front. Ten už počas včerajšieho dňa a počas noci prinášal do Česka a Nemecka pomerne intenzívne búrky, pri ktorých udreli tisícky bleskov.

Nevytvoril sa síce rozsiahlejší búrkový systém, ale na studenom fronte sa vytvorilo niekoľko lokálne silnejších búrok, ktoré boli sprevádzané prívalovými zrážkami a lokálne silným nárazovým vetrom.

Najsilnejšie búrky sa vyskytli v susednej Českej republike. Na juhu Čiech zaznamenali až cez 60 mm zrážok, zatiaľ čo v centrálnom Česku vystrájal predovšetkým silný vietor. Búrka sprevádzaná silným vetrom sa prehnala aj diaľnicou D1, kde poškodila stĺpy vysokého napätia. Vplyvom toho na hlavnú cestnú tepnu spadli drôty vysokého napätia a polícia do rána uzatvorila diaľnicu D1.

Na Slovensku sa silné búrky nevyskytli a studený front prináša len zrážky. Najvýraznejšie je však ochladenie, ktoré práve teraz prichádza.

Od severozápadu sa ochladzuje

Sobota prináša na naše územie veľmi výraznú zmenu. Počasie totiž začal ovplyvňovať studený front, ktorý spôsobuje to, že Slovensko rozdeľuje na dve polovice. V juhovýchodnej časti nášho územia aktuálne prevláda prevažne jasné a veľmi teplé počasie. Najteplejšie je na juhu, kde sa teploty dostávajú už aj cez hranicu +33 °C. Na východe je okolo +30 °C.

Úplne odlišné počasie panuje v severozápadnej časti nášho územia, kde už preniká za studeným frontom chladný vzduch od severozápadu. Teploty sa tu pri oblačnom počasí pohybujú len okolo +20 °C. Chladno tu bude aj naďalej. V porovnaní so včerajším dňom tu budú dnešné popoludňajšie teploty až o 10 °C nižšie.

dnešné teploty budú o zhruba 10 °C nižšie
dnešné teploty budú o zhruba 10 °C nižšie

Búrky dnes len výnimočne

Studený front v týchto chvíľach prináša zrážky do severozápadných okresov Slovenska. Zrážky tu však nie sú príliš výrazné a pomerne rýchlo ustávajú.

Počas dnešného dňa sa neočakávajú nejaké výraznejšie zrážky. Numerické modely počítajú maximálne s tým, že v južných okresoch Slovenska môže popoludní vzniknúť búrka z tepla. Vyhnúť by ste sa mali aj vysokohorskej turistike. V Tatrách sa očakáva ochladenie a taktiež aj zrážky.