Tajfún Shanshan, ktorý vo štvrtok zasiahol Kjúšú, juhozápadný ostrov Japonska, tam spôsobuje zmätok. Katastrofa si vyžiadala smrť najmenej troch ľudí a početné škody. Podľa úradov môže ísť o jeden z najsilnejších tajfúnov, ktoré zasiahli túto oblasť krajiny.
V stredu sa živel pomaly presúval pri ostrove Jakušima v súostroví Rjúkjú . Vo štvrtok ráno zasiahol Shanshan mesto Satsumendai na ostrove Kjúšú. Tajfún, klasifikovaný ako "silný", priniesol výdatné dažde. Miestami spadlo až 600 litrov vody na meter štvorcový. Nárazy vetra dosahovali rýchlosť 252 kilometrov za hodinu.
Hlavný tajomník japonskej vlády Jošimasa Hajaši uviedol, že v dôsledku tajfúnu zomreli najmenej traja ľudia. Miestne médiá informovali, že zranených bolo 80 ľudí. Pokračuje aj pátranie po jednej osobe, 60-ročnom mužovi, ktorý spadol z malého člna do oceánu. Japonsko vydalo najvyšší stupeň varovania pre viac ako päť miliónov ľudí.
V prefektúre Aichi mestská radnica Gamagori potvrdila, že traja ľudia zomreli a dvaja ďalší boli zranení, keď sa na ich dom zosunula rozmočená pôda. Len v meste Mijazaki vietor poškodil vyše 150 budov.
Miestne médiá varovali, že Shanshan by mohol byť najsilnejším tajfúnom, aký kedy zasiahol juhozápadné oblasti Japonska. Podľa správ regionálnych úradov sa asi 20 000 ľudí ukrylo v obecných komunitných centrách, školských telocvičniach a iných zariadeniach na celom ostrove Kjúšú. Miestne úrady vydali príkazy na evakuáciu celkovo pre takmer päť miliónov ľudí.
Po katastrofe bolo viac ako 250 000 obyvateľov Kjúšú odrezaných od prístupu k elektrine. Zrušených bolo aj približne 600 vnútroštátnych letov. Vlaková doprava je v mnohých regiónoch pozastavená.
Extrémne počasie si tiež vynútilo zatvorenie tisícok reštaurácií a supermarketov vrátane viac ako 900 obchodov troch veľkých sietí obchodov so zmiešaným tovarom. Najväčšie automobilky pozastavili výrobu najmä v oblastiach postihnutých tajfúnom. Toyota uviedla, že práce v jej 14 továrňach budú pozastavené do piatka.
Shanshan prichádza len krátko po tajfúne Ampil, ktorý začiatkom tohto mesiaca spôsobil len ľahké zranenia a škody, ale spôsobil stovky prerušení letov či meškanie vlakov. Predtým zaznamenali severné časti Japonska rekordné zrážky, keď tropická búrka Maria zasiahla ostrov Honšú.
Podľa štúdie zverejnenej minulý mesiac sa tajfúny v regióne formujú bližšie k pobrežiam, zintenzívňujú sa rýchlejšie a nad pevninou trvajú dlhšie.