Silné zemetrasenie pod supervulkánom Flegrejské polia dosiahlo magnitúdu 4,4, pričom mu predchádzali dve slabšie zemetrasenia s magnitúdami 2,1 a 3,5. Otrasy pocítili aj v miliónovom Neapole, kde nastala panika a chaos. V Pozzuoli preventívne zatvorili všetky školy do odvolania.
V utorok došlo pod supervulkánom Flegrejské polia k pomerne silnému zemetraseniu, ktoré znova vyvolalo u obyvateľov veľké znepokojenie. Pod talianskym supervulkánom sa o 12:07 h silno zatriasla zem a tieto otrasy dokonca pocítili aj obyvatelia Neapola. Podľa oficiálnych údajov INGV dosiahlo zemetrasenie magnitúdu 4,4 a nastalo v hĺbke 2,6 km.
Tomuto zemetraseniu predchádzali ešte dve slabšie zemetrasenia s magnitúdami 2,1 a 3,5, a následovali dotresy. Dodnes bolo zaznamenaných 49 zemetrasení pod talianskym supervulkánom.
Následne po zemetrasení zasahoval hasičský zbor na ulici Via Campana v meste Pozzuoli kvôli zrúteniu neobývanej budovy. Budova už bola v ruinách a v opustenom stave. Hasiči dorazili na miesto, lebo bolo hlásené, že by sa mohla zrútiť ďalšia časť, čo by predstavovalo nebezpečenstvo pre cestu.
V Pozzuoli vykonal hasičský zbor po seizmických otrasoch 12 kontrol stability budov: v súčasnosti neboli zistené žiadne kritické problémy.
Starosta mesta Pozzuoli Luigi Manzoni podpísal nariadenie, ktoré preventívne nariaďuje pozastavenie všetkých vzdelávacích aktivít v školách, verejných aj súkromných, a to až do odvolania. Starosta taktiež nariadil preventívne uzavretie mestského cintorína a kultúrneho centra.
„Boli sme vo fáze spomaľovania otrasov a zdvíhania zeme, a namiesto toho sa otrasy vrátili. Observatórium nás už niekoľkokrát informovalo, že by mohli prísť ďalšie otrasy v dôsledku bradyseizmu, takže sme boli pripravení,“ povedal starosta Manzoni na tlačovej konferencii.
V uliciach však zavládol chaos a panika, no vulkanológovia upokojujú, že ide o bradyseizmus. Supervulkán je v nepokojnom stave už viac ako 70 rokov v dôsledku javu známeho ako bradyseizmus, ktorý vedci chápu ako postupný pohyb časti zemského povrchu spôsobený napĺňaním alebo vyprázdňovaním podzemnej magmatickej komory.
Všetko nasvedčuje tomu, že sopka sa pomaly, ale isto prebúdza, a teraz je len otázka, ako rýchlo sa to bude diať. Podľa odborníkov to môže trvať ešte veľa rokov a náhla erupcia supervulkánu by aktuálne hroziť nemala.
Flegrejské polia vznikli pred 39 000 rokmi po erupcii. Posledná významná erupcia supervulkánu nastala v roku 1538. Kaldera supervulkánu je oveľa väčšia ako neďaleký Vezuv, ktorý zničil staroveké rímske mesto Pompeje v roku 79 nášho letopočtu.