Svet sa dnes rozlúči s princom Philipom. Pri pohrebe budú myslieť aj na životné prostredie

Dominik Cenkner

Spojené kráľovstvo sa zahalilo do smútku. Vo veku 99 rokov zomrel v piatok 9. apríla 2021 princ Philip, manžel kráľovnej Alžbety II. V dnešnú sobotu sa uskutoční jeho pohreb, kedy sa s ním naposledy rozlúčia jeho najbližší.

Vojvoda z Edinburghu naposledy vydýchol ráno 9. apríla v pokoji na zámku Windsor. Práve tam trávil posledné obdobie svojho života spolu s kráľovnou Alžbetou II.

Princa Philipa už dlhšie trápilo zdravie. Vo februári a marci bol častejšie v nemocniciach ako doma. Spolu tam strávil 28 dní, čo bol pre neho najdlhší pobyt v nemocniciach za celý život.

Ten bol za takmer 100 rokov, ktoré by oslávil v júni, poriadne bohatý. Aj samotná kráľovná o ňom často hovorila ako o svojej sile či opore.

Po boku kráľovnej stál od roku 1947. Princ Philip plnil dôležitú úlohu v mnohých aspektoch národného života. Venoval sa aj ochrane životného prostredia.

Pohreb s ekologickými prvkami

Zosnulý princ Philip hovoril o potrebe ochrany životného prostredia ešte v časoch, keď to spoločnosť veľmi neriešila. Aj práve preto budú pri pohrebe dbať na jeho pokyny, ktoré do obradov vnesú prvky ekológie.

Jedným z takýchto prvkov bude samotný automobil, ktorý prevezie Philipovu rakvu. Pôjde o Land Rover Defender 130 Gun Bus. Hybrid, na ktorého výrobe sa podieľal samotný princ v roku 2005.

Ďalším z prvkov by mala byť aj samotná rakva. Tá by mala byť vyrobená z vlny. Celá rakva by tak mala byť ľahko biologicky rozložiteľná.

Či si kráľovská rodina nakoniec skutočne vybrala takýto druh rakvy sa však dozvieme zrejme až z prenosu samotného pohrebu, ktorý by sa mal začať dnes po 15:30 h.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno, búrky
33 °C / 15 °C
Magdaléna
Zajtra
Búrky
31 °C / 16 °C
Oľga
Streda
Búrky
29 °C / 13 °C
Vladimír
Štvrtok
Prehánky
25 °C / 7 °C
Jakub
Piatok
Prehánky
27 °C / 10 °C
Anna Hana
Sobota
Jasno
32 °C / 11 °C
Božena
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd