Svetový oceán je najkyslejší za posledné 2 milióny rokov

Svetový oceán je najkyslejší za posledné 2 milióny rokov
Ľubomír Franko

Nové vedecké štúdie poukazujú na to, ako zmenila ľudská rasa kyslosť svetového oceánu. Pokiaľ zachováme rovnaký trend vypúšťania skleníkových plynov, kyslosť ešte porastie. 

Vedci z Cardiffskej univerzity zrekonštruovali kyslosť oceánov a koncentráciu oxidu uhličitého v ovzduší za posledných 22 miliónov rokov. Zistili, že kyslosť svetových oceánov sa môže priblížiť k hodnotám, aké Zem za svojej existencie ešte nezažila. 

Pokiaľ totiž zachováme aktuálne trend vypúšťania skleníkových plynov do atmosféry, oceány sa môžu stať najkyslejšími za posledných 14 miliónov rokov. Poukazujú však aj na to, že už teraz je svetový oceán najkyslejší za posledné 2 milióny rokov. 

Okysličovanie oceánov je spôsobené oxidom uhličitým v atmosfére, ktorý morská voda absorbuje. Pri tomto procese sa absorbuje takmer tretina všetkého oxidu uhličitého, ktorý sa vyrobil spaľovaním fosílnych palív.  Aktuálne sa pH oceánskej vody pohybuje priemerne na úrovni 8,1, do roku 2100 môže táto hodnota spadnúť na úroveň 7,8. Každá jedna desatina pritom znamená 25% nárast kyslosti oceánu. 

Kyslá voda môže mať dramatické následky na celý vodný ekosystém. Okrem iného spôsobuje aj rozpad a blednutie koralov. Zmeny v zložení vody však bude mať vplyv na všetky rastliny či živočíchy žijúce vo vode.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Jasno
33 °C / 15 °C
Dušana
Zajtra
Polooblačno
30 °C / 14 °C
Iľja
Nedeľa
Jasno
31 °C / 12 °C
Daniel
Pondelok
Skoro jasno, búrky
34 °C / 15 °C
Magdaléna
Utorok
Búrky
29 °C / 11 °C
Oľga
Streda
Prehánky, búrky
28 °C / 12 °C
Vladimír
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd