Tajfún Maria spôsobil, že teplota vystúpila cez +40 °C

11.07.2018 o 15:20 - Ľubomír Franko

Zaujímavá situácia nastala počas včerajšieho dňa na Tajvane. Tajfún Maria, ktorý oblasť zasiahol nepriniesol len zrážky a silný vietor, prekonaný bol aj teplotný rekord pre krajinu. 

Tajfún Maria spôsobil, že teplota vystúpila cez +40 °C

Podľa operatívnych údajov dosiahla počas včerajšieho dňa teplota v tajvanskom meste Tianxiang až +40,3 °C, čím bol prekonaný národný rekord s hodnotou +40,2 °C z 9.5.2004. Túto teplotu však nepriniesla žiadna vlna horúčav ale samotný tajfún Maria.

Tajfún Maria priniesol do oblasti totiž silný vietor a výškové prúdenie v stredných vrstvách troposféry. Silné západné vetry spôsobili, že v oblasti ostrovu Tajvan vznikol výrazný fénový efekt. Tajvan je pohorím Zhongyang rozdelený na západnú a východnú časť, pričom pohorie je orientované od juhu na sever. Práve po hrebeni vrcholov tohto pohoria, ktoré dosahujú takmer 4 000 metrov, sa prepadal vzduch do východnej časti ostrovu.

Pri fénovom efekte sa vzduch, ktorý prekonáva horskú prekážku vysušuje a adiabaticky ochladzuje. Po dosiahnutí maximálne výšky začína klesať a už ako suchý sa výrazne ohrieva.

Suchý, padavý vietor spôsobil výrazné prehrievanie vzduchu a na mnohých miestach boli prekonané rekordy. Najteplejšie bolo pritom na stanici Tianxiang, kde teplota prekročila +40 °C. Rekord musí byť ešte potvrdený tajvanskou službou Taiwan Central Weather Bureau. Stanica je však certifikovaná a v súlade s podmienkami WMO a vyvrátenie rekordu sa preto neočakáva.

Reklama MediaAd