Tajomné vibrácie na Mesiaci. Naposledy boli zaznamenané pred polstoročím

10.09.2023 o 20:40 - Zuzana Macháčová

Pristávací modul Chandrayaan-3 Vikram zachytil záhadné zvuky na Mesiaci, ktoré boli naposledy zaznamenané pred polstoročím. O čo išlo?

Tajomné vibrácie na Mesiaci. Naposledy boli zaznamenané pred polstoročím
Zdroj: Pixabay

Indický rover Chandrayaan-3 Vikram pristál v blízkosti južného pólu Mesiaca koncom augusta. Hlavným cieľom misie bolo zistiť, či sa v tejto oblasti nachádzajú nejaké zamrznuté vodné zdroje. Za týmto účelom prístroj zbieral celý rad informácií vrátane údajov o seizmickej aktivite Mesiaca.

Podozrenie na zemetrasenie

Indická organizácia pre výskum vesmíru (ISRO) nedávno zverejnila údaje zozbierané seizmickým prístrojom ILSA. Ten zaznamenal pozemné vibrácie generované prírodnými a umelými zdrojmi − pohyby meracích prístrojov, dopady na mesačný povrch a iné javy.

Prístroju sa 26. augusta sa podarilo zaznamenať jednu zdanlivo prirodzenú udalosť. Ako vysvetlili predstavitelia ISRO, zdroj vibrácií sa momentálne vyšetruje. Je však možné, že išlo o zemetrasenie. 

Ak sa to potvrdí, pôjde o prvé údaje o tomto fenoméne, ktoré vedci zhromaždili od 70. rokov minulého storočia.

Chladný interiér

Informácie získané z potenciálneho mesačného zemetrasenia by nám mohli pomôcť vyriešiť tajomstvá skryté vo vnútri nášho prirodzeného satelitu.

Na rozdiel od mnohých satelitov planét slnečnej sústavy to nie je jednotný kus skaly.

Výskum ukázal, že s najväčšou pravdepodobnosťou má kovové jadro a štruktúru podobnú ako má Zem, avšak je studené a väčšinou zamrznuté.

Ochladzované vnútro znamená, že na rozdiel od Zeme nemá Mesiac silné magnetické pole. 

Reklama MediaAd