Taká BÚRKA nebola na západe už dlho. Udierajú nebezpečné CG+ blesky a búrky postupujú ďalej

Taká BÚRKA nebola na západe už dlho. Udierajú nebezpečné CG+ blesky a búrky postupujú ďalej
Peter Minárik

Na západe Slovenska podaktorí nepamätajú takú búrku už dlho. Najintenzívnejšia bola búrka na krajnom západe a v okolí Bratislavy, kde udierali nebezpečné blesky. Tie sa teraz sústreďujú nad východnú časť západného Slovenska a na krajnom západe postupne slabnú.

Cez západné Slovensko sa rúti vlna silných búrok, ktoré sú sprevádzané silnejším vetrom a predovšetkým výraznými zrážkami.

Za uplynulé hodiny spadlo v najviac exponovaných oblastiach západného Slovenska 20 až 40 mm zrážok. Čo je však dnes jednoznačne najnebezpečnejším sprievodným javom sú blesky. Aktuálne na našom území udrelo už viac ako 5500 výbojov.

Udierajú nebezpečné CG+ blesky

V meteorológii rozdeľujeme 3 hlavné typy blesku podľa toho, kde primárne blesk vzniká. Ide o blesky: IC bleskCC bleskCG blesk, pričom podľa elektrického výboja rozlišujeme CG- a CG+ blesk.

IC blesk (z angl. intra-cloud) je elektrostatický výboj, ktorý vzniká medzi elektrickými nabitými oblasťami v rámci jedného búrkového oblaku. Každý búrkový oblak má svoj náboj, ktorý je rozložený do mnohých častí oblaku − v niektorých oblastiach je negatívny, inde pozitívny, pričom výboj vzniká medzi kladne a záporne nabitými bodmi. Tento typ blesku pre človeka nie je nebezpečný, keďže nedochádza ku kontaktu so zemou. 

CC blesk (z angl. cloud-to-cloud) je elektrostatický výboj, ktorý vzniká medzi dvomi alebo viacerými oblakmi. Rovnako ako IC blesk nie je pre ľudí žiadnou hrozbou a ide o vyrovnávanie síl v rôznych častiach atmosféry. Takýto typ bleskov môže na oblohe vytvoriť rozsiahlu sieť elektrických výbojov, ktorá je veľmi efektná na pohľad (tzv. pavučí blesk). 

CG blesk (z angl. cloud-to-ground) je elektrostatický výboj, ktorý vzniká medzi oblakom a zemou. Ide o najrozšírenejší typ bleskov, ktorý udrie na zem, a je zároveň aj najviac preskúmaný. Tieto blesky však dokážu ublížiť a často aj zabíjajú. Podľa elektrického náboja rozlišujeme CG- a CG+ blesk.

  • CG- blesk: Tento typ blesku je najbežnejší a vyskytuje sa pri búrkach najčastejšie. CG- blesky tvoria až 95 % všetkých CG bleskov. Blesk, zjednodušene, vzniká, keď je z oblaku vyslaný neviditeľný záporný impulz zo spodnej časti oblaku. V tom istom čase je zo zeme vyslaný kladný impulz, a v momente, kedy sa stretnú, prebieha výboj, ktorý na oblohe pozorujeme ako blesk. V priemere je blesk dlhý 2 až 3 km, niekedy však môže dosiahnuť dĺžku až 20 km a viac.
  • CG+ blesk: Oveľa vzácnejší, zato však oveľa nebezpečnejší. Pri CG- blesku sa neutralizuje negatívny elektrický náboj mraku, zatiaľ čo CG+ blesk sa tvorí pri vybití pozitívneho náboja mraku. Tieto blesky sú veľmi nebezpečné najmä kvôli svojej sile, pretože môžu byť až 10-krát silnejšie a môžu trvať až 10-krát dlhšie ako CG- blesky.

Na západe je až okolo 35 % všetkých bleskov aktuálne typu CG+. Tieto blesky môžu udierať do domov, stromov a spôsobovať škody, ktoré budú zjavné s východnom Slnka.

Búrky sa presúvajú ďalej

Doteraz najsilnejšie búrky sa vyskytovali na krajnom západe, no práve teraz máme najintenzívnejšiu bleskovú aktivitu v okolí Myjavska, dolného Považia a v okolí Horného Ponitria.

Vlna búrok postupuje smerom k severu až k severovýchodu. Výraznejšie budú búrky slabnúť po polnoci a definitívne utíchnu až v skorých ranných hodinách.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Búrky
25 °C / 5 °C
Gertrúda
Zajtra
Prehánky, búrky
25 °C / 6 °C
Bernard
Utorok
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Zina
Streda
Prehánky, búrky
26 °C / 7 °C
Júlia
Štvrtok
Polooblačno
26 °C / 8 °C
Želmíra
Piatok
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Ela
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd