Takto vysychá Aralské more a mizne z planéty

Takto vysychá Aralské more a mizne z planéty
Peter Minárik

Aralské more je ukážkou toho, kam až môže zájsť nepriaznivý zásah človeka do prírody. Z kedysi 4. najväčšieho jazera na svete je dnes takmer púšť.

Vysychanie Aralského jazera je najväčšia ekologická katastrofa v histórii. Kedysi dosahovala rozloha vodnej plochy až 66 500 km2 a maximálna hĺbka dosahovala 68 metrov. Dnes je to už jazero na pokraji vyschnutia.

Všetko to začalo v 60-rokoch, kedy Sovieti  mali s oblasťou v okolí Aralského mora veľké plány. Začali budovať bavlníkové plantáže na ktoré potrebovali vodu a tak vodu v dvoch najväčších riekach, ktoré pritekali do Aralského mora začali regulovať.

Pôvodné koryto týchto dvoch riek sa úplne stratilo a voda v Aralskom jazere sa začala strácať.

Úbytok vodnej hladiny dosahoval až takmer meter za rok. Jazero sa totiž nachádza v nehostinnej púšti, a tak miesta klíma má zásadný vplyv na odpar vody. 

Vyschnutie jazera má dopad aj na súčasnú klímu. V oblasti je čoraz teplejšie a vyskytuje sa viac prašných búrok.

Kazachstan sa snaží odvrátiť úplne vyschnutie Aralského jazera tým, že vybudoval obrovskú priehradu. Severná časť Aralského jazera sa tak začala plniť vodou, no či sa niekedy podarí ekosystém v tejto oblasti vrátiť do pôvodného stavu je zatiaľ otázne.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Prehánky
12 °C / 1 °C
Matej
Zajtra
Zamračené
13 °C / 1 °C
Frederik
Pondelok
Polooblačno
16 °C / 2 °C
Viktor
Utorok
Občasný dážď
16 °C / 3 °C
Alexander
Streda
Zamračené
14 °C / 2 °C
Zlatica
Štvrtok
Oblačno
15 °C / 3 °C
Radomír
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd