Taliansko sa naďalej spamätáva z ničivých povodní, pri ktorých zomrelo 14 ľudí. Na pomoc vyrazili aj slovenskí hasiči

Dominik Cenkner

Sever Talianska sa naďalej spamätáva z ničivých povodní, ktoré región zasiahli v uplynulých dňoch. Postihnutý región navštívila aj predsedníčka vlády, okrem toho na pomoc vyrazili v nedeľu večer aj slovenskí hasiči.

Talianska premiérka Giorgia Meloniová navštívila v nedeľu oblasti severného Talianska postihnuté smrteľnými záplavami. V reakcii na katastrofu skrátila svoju návštevu Japonska, kde sa zúčastnila na zasadnutí skupiny G7.

Meloniová sa vybrala do regiónu Emilia-Romagna, kde bolo evakuovaných viac ako 36 000 ľudí. Pri záplavách tam zomrelo doposiaľ najmenej 14 ľudí.

Podľa predstaviteľov regionálnej agentúry pre civilnú ochranu sa takmer 5 000 z evakuovaných ukrýva vo vládou pridelených centrách, ako sú kiná a múzeá. Úrady okrem toho informovali o tom, že pre nepriaznivé počasie muselo byť evakuovaných približne 16 % územia regiónu.

Záplavy spôsobili obrovské škody

Čistiace práce sú v plnom prúde. Na videách, ktoré kolujú sociálnymi sieťami, je vidieť odstraňovanie bahna z podmytých ciest po zosuvoch pôdy.

Celkovo sa v regióne vylialo z brehov viac ako 20 riek a zaznamenali aj 280 zosuvov pôdy. Informovalo oddelenie civilnej ochrany.

Podľa talianskeho nadnárodného výrobcu a distribútora elektriny a plynu Enel zostalo medzitým až 27 000 ľudí bez elektrickej energie. Záplavy tiež zničili poľnohospodársku pôdu a utopili hospodárske zvieratá v regióne známom svojou gastronómiou. Poľnohospodárske združenie označilo škody za „nevyčísliteľné“.

Hasiči pomáhajú odstraňovať trosky a blato z ulice v talianskom meste Forli v nedeľu 21. mája 2023, zdroj: Francesco Amendola/LaPresse/AP
Hasiči pomáhajú odstraňovať trosky a blato z ulice v talianskom meste Forli v nedeľu 21. mája 2023, zdroj: Francesco Amendola/LaPresse/AP

Intenzívne zrážky prišli po dlhšom období sucha

Prívalové dažde prišli po mesiacoch sucha, ktoré vysušilo krajinu. To podľa meteorológov znížilo jej schopnosť absorbovať vodu a zhoršilo povodne.

Hladina vody v severotalianskom jazere Lago di Garda klesla vo februári na rekordne nízku úroveň a Benátky zažili nezvyčajne nízky príliv.

Podľa najnovšieho výskumu sa intenzita katastrof súvisiacich s vodou na celom svete za posledné dve desaťročia zvýšila, pretože globálne teploty sa vyšplhali na rekordnú úroveň. Spadajú do toho dlhotrvajúce suché obdobia až po silné záplavy.

Regiónu pomôžu aj slovenskí hasiči

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky informovalo o tom, že do postihnutých oblastí mieria aj slovenskí hasiči. Za koordinácie Sekcie krízového riadenia MV SR Slovensko vysiela do Talianska 25 príslušníkov Hasičského a záchranného zboru na čele s veliteľom modulu plk. Ing. Dušanom Timkom, riaditeľom Krajského riaditeľstva HaZZ v Bratislave,“ informuje ministerstvo.