Taliansko zasiahlo zemetrasenie, ktoré spôsobilo škody. Môže za to SUPERVULKÁN. Ľudia sa boja, že vybuchne

02.10.2023 o 23:05 - Peter Minárik

Širšiu oblasť Neapola už dlhšie sužujú otrasy. Na vine je supervulkán, ktorý sa nachádza v tejto oblasti. Vo večerných hodinách došlo k ďalšiemu silnému zemetraseniu, ktoré spôsobilo škody a poriadne vystrašilo ľudí.

Taliansko zasiahlo zemetrasenie, ktoré spôsobilo škody. Môže za to SUPERVULKÁN. Ľudia sa boja, že vybuchne
foto: O. Louis Mazzatenta

Pri Neapole sa nachádza európsky supervulkán Campi Flegrei, ktorý je známy aj ako Flagrejské polia. Ten už niekoľko týždňov spôsobuje otrasy, no vo večerných hodinách vyvolal silnejšie zemetrasenie, ktoré poriadne vystrašilo ľudí.

Večerné zemetrasenie spôsobilo škody

V oblasti Neapola a teda tohto supervulkánu došlo o 22:08 k silnejšiemu zemetraseniu o sile Md 4,0 v hĺbke 3 km.

Zemetrasenie v oblasti bolo také silné, že ľudia zo strachu vybiehali zo svojich príbytkov a dokonca zemetrasenie spôsobilo menšie materiálne škody.

Aktuálne však zranenia alebo obete nehlásia, no ľudia toho už majú doslova dosť a začínajú sa čoraz viac báť.

Hrozí erupcia supervulkánu?

Pri Neapole leží európsky supervulkám Campi Flegrei, ktorý spôsobuje už niekoľko týždňov množstvo zemetrasení. Posledné silná erupcia nastala v roku 1538. Výrazná erupcia tohto supervulkánu nastala pred 30 tisícmi rokov a prispela k vyhubeniu nendertálcov.

Tím londýnskej univerzity UCL a talianskeho geofyzikálneho ústavu INGV skúmal správanie sopky za použitia nových modelov. Podľa nich kaldera vstúpila do novej neelastickej fázy, kedy sú pravdepodobnejšie zlomy povrchu, úniky magmatického materiálu či erupcie.

„Nehovoríme, že nastane erupcia, ale tvrdíme, že podmienky pre ňu sú priaznivejšie,“ uviedol jeden z autorov štúdie, ktorú zverejnil časopis Nature a šéf vedeckého tímu, Christopher Killburn. Podľa vedcov by erupcii mohli predchádzať „relatívne slabé náznaky“.

Starostovia miest už niekoľko dní sledujú poškodenia budov, ktoré súvisia so seizmickými rojmi a ubezpečujú, že všetky verejné budovy, vrátane škôl a nemocníc sú monitorované.

Reklama MediaAd