Taliansko zažilo najsilnejšie zemetrasenie

Norcia Peter Minárik

Stredné Taliansko dnes ráno o 7:20 zasiahlo veľmi silné zemetrasenie. Magnutúdo sa odhadovalo do obeda medzi 6,1 až 7,1 Richterovej škály. Odborníci počas dňa stanovili jeho presnú silu na úrovni 6,5 Richterovej stupnice. 

Talianski geofyzici zároveň informovali, že išlo o najsilnejšie zemetrasenie v Taliansku od roku 1980. Napriek tomu, že išlo o najsilnejšie zemetrasenie a o pol stupňa silnejšie ako to, ktoré v auguste zrovnalo so zemou obec Amatrice, pri ktorom zahynulo takmer 300 ľudí si dnešné zemetrasenie nevyžiadalo ani jednu obeť. Zranených je 20 ľudí, ale bez ohrozenia života.

A prečo Taliansko v posledných dňoch sužujú zemetrasenia ?

Šéf Oddelenia seizmológie na Geofyzikálnom ústave Akadémie vied Českej republiky Jan Šíleny pre Sme.sk povedal: ,,Sú to stredné Apeniny. Ide o horské pohorie s pomerne komplikovanou tektonikou. Je tam adriatická tektonická doska, ktorá sa posúva smerom k západu a Apeniny sú vlastne dôsledkom tohto pohybu. Na druhej strane sa nachádza útvar, ktorý sa otvára. Z globálneho hľadiska sa zase africká doska nasúva na eurázijskú, takže tá situácia je tam pomerne zložitá.,,

Dotrasy sa v oblasti stále vyskytujú a seizmológovia nevylučujú ďalšie silné otrasy. Len dnes v oblasti zaznamenali viac ako 200 dotrasov.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno, búrky
32 °C / 12 °C
Vratislav
Zajtra
Skoro jasno, búrky
34 °C / 15 °C
Alfréd
Štvrtok
Skoro jasno
30 °C / 13 °C
Valéria
Piatok
Skoro jasno, búrky
32 °C / 14 °C
Alojz
Sobota
Búrky
30 °C / 12 °C
Paulína
Nedeľa
Polooblačno
28 °C / 13 °C
Sidónia
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd