Podľa odborníka silné zemetrasenia, ktoré v pondelok zasiahli Turecko, posunuli tektonickú platňu, na ktorej krajina leží, až o 3 metre. Turecko zároveň „skĺzlo“ oproti Sýrii o 5 až 6 metrov.
Turecko leží na hlavných zlomových líniách, ktoré spájajú Anatolskú, Arabskú, Africkú a Euroázijskú platňu, vďaka čomu je krajina mimoriadne náchylná na seizmickú aktivitu.
Odborníci uviedli, že pri sérii mimoriadne silných zemetrasení, pričom najsilnejšie dosiahlo silu 7,8 magnitúdy, došlo k pretrhnutiu medzi Anatolskou a Arabskou platňou, pričom zlom sa pretrhol na úseku 190 kilometrov so šírkou 25 metrov. Tektonické platne sa podľa seizmológov posunuli o približne tri metre.
Séria pondelkových ničivých zemetrasení bola teda súčasťou jedinej seizmickej sekvencie uvoľnenej na priesečníku týchto štyroch dosiek, ktoré sa nepretržite zrážajú práve na juhovýchode Turecka.
Taliansky seizmológ Carlo Doglioni, prezident Národného ústavu geofyziky a vulkanológie (INGV), pre spravodajský portál Italy 24 uviedol, že Turecko mohlo v dôsledku toto zlomu skĺznuť až o päť alebo šesť metrov v porovnaní so Sýriou.
Dodal však, že všetko je založené na prvotných údajoch a presnejšie informácie zo satelitov ESA Sentinel a ASI CosmoSkymed budú dostupné až v najbližších dňoch.
Odborník zároveň hovorí o tzv. seizmickej epidémii, čo znamená, že zemetrasenia môžu v oblasti pokračovať niekoľko týždňov až mesiacov, možno dokonca aj rokov.
Nedá sa podľa neho presne predpovedať, kedy zemetrasenia ustanú − všetko závisí od toho, kedy sa všetka nahromadená energia uvoľní.
Počet obetí podľa najnovších aktualizácii vo štvrtok ráno presiahol číslo 16 000. Uplynulo už viac ako 72 hodín a šance na nájdenie preživších sú už minimálne. Viac sa dočítate v tomto článku.