Tento grécky ostrov o 50 rokov zmizne z mapy sveta, tvrdia archeológovia. Pohltia ho morské vlny

Tento grécky ostrov o 50 rokov zmizne z mapy sveta, tvrdia archeológovia. Pohltia ho morské vlny
Veronika Salayová

Ostrov, na ktorom sa nachádzajú ruiny gréckych chrámov a starovekých amfiteátrov, sa potápa a čoskoro zmizne v mapy sveta. Archeológovia predpovedajú, že o 50 rokov tento ostrov už nemusí existovať. 

Jeden z mnohých gréckych ostrovov je odsúdený na zánik a svoju existenciu už má spočítanú. Reč je o ostrove Delos, ktorý sa nachádza neďaleko známejšieho Mykonosu. 

Na tomto ostrove sa vykonáva archeologický výskum z École française d'Athènes už viac ako storočie, keďže ostrov je neobývaný a nachádzajú sa tu ruiny viacerých antických chrámov, ktoré vedci skúmajú.

More zaplavuje ostrov − Delos sa nenávratne potápa

Ako vysvetlila riaditeľka Veronique Chankowski, vedci už nejaký čas pozorujú signály naznačujúce, že ostrov sa prudko potápa. Na niektorých miestach stúpla hladina za desaťročie až o 20 metrov.

 

Podľa výpočtov odborníkov tento malý ostrov môže o 50 zmiznúť z mapy sveta a s ním aj všetky cenné staroveké pamiatky.

Archeológovia uviedli, že každú zimu sa voda dostala do blízkosti ruín, zaplavila časť základov historických stavieb a odplavila steny. V lete k rýchlejšiemu rozpadu ruín prispievajú aj vysoké teploty a dodatočná vlhkosť.

Výskumníci dodali, že problémom sú aj turisti, ktorí veľmi často zídu z vyznačených chodníkov a vydajú sa do blízkosti najohrozenejších stavieb. Ako zdôraznili, záchrana antických pamiatok je s narastajúcou klimatickou zmenou čoraz ťažšia.

S Delosom sa potápa aj časť antickej histórie

Delos má bohatú históriu. Podľa mýtov sa tam narodili dvaja grécki bohovia − Apolón a Artemis −, čo z neho urobilo jedno z náboženských centier starovekého sveta. Ostrov prekvital v rímskych časoch, keď sa tam nachádzajúce mesto s rovnakým názvom, a stalo kľúčovým obchodným prístavom, ktorý obývalo až 30 000 ľudí.

V súčasnosti je ostrov neobývaný, ale staroveké ruiny, ktoré ho pokrývajú, priťahujú veľa turistov a predstavujú dôležitý zdroj vedomostí o každodennom živote Grékov a Rimanov.

 


 Ako však upozorňujú archeológovia, na objavovanie tajomstiev Delosu nám zostáva už veľmi málo času...

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno
31 °C / 15 °C
Kamila
Zajtra
Jasno
33 °C / 15 °C
Dušana
Sobota
Polooblačno
30 °C / 14 °C
Iľja
Nedeľa
Jasno
31 °C / 12 °C
Daniel
Pondelok
Skoro jasno, búrky
34 °C / 15 °C
Magdaléna
Utorok
Búrky
29 °C / 11 °C
Oľga
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd