Tento týždeň sa môžeme tešiť na nebeské divadlá. Čo sa oplatí vidieť na nočnej oblohe?

Dominik Cenkner

V poradí už 18. vesmírny týždeň tohto roka bude bohatý na pozorovanie rôznych konjunkcií či meteorických rojov.

Milovníci večernej, nočnej či rannej oblohy si tento týždeň prídu na svoje. Pozorovať totiž budú môcť hneď niekoľko zaujímavých momentov.

Dnes si pripomíname Deň Slnka

Skôr ako upriamime svoju pozornosť na zaujímavé nebeské divadlá dávame do pozornosti dnešný deň. Ten totiž patril, teda ešte stále patrí Slnku.

Deň Slnka vyhlásila OSN v rámci programu pre životné prostredie označovanom ako UNEP. Slnko je nielen našou najbližšou hviezdou, ale zároveň aj najjasnejšou hviezdou na oblohe.

Vďačiť mu však musíme aj za to, že svojím žiarením vytvára podmienky života organizmov na Zemi. Dnešný deň je preto nielen určený na pripomenutie významu a dôležitosti Slnka.

Slúži aj ako propagácia ekológie a významu ochrany životného prostredia. Ale taktiež aj odborných činností a pozorovaní v oblasti slnečnej fyziky.

Mesiac bude v konjunkcii s dvoma planétami

Naša prirodzená družica sa dostane do poslednej štvrte práve dnes o 21:50 SELČ. Zajtra ráno bude Mesiac v konjunkcii s planétou Saturn. O deň neskôr, teda 5. mája aj s Jupiterom.

Keď už sme pri planétach, na večernej oblohe je vidieť nad západom Mars. Za súmraku môžeme pozorovať jasný Merkúr a veľmi nízko nad obzorom je taktiež aj Venuša.

Kto si privstane môže v týchto dňoch nad juhovýchodom pozorovať Saturn a Jupiter. To najlepšie však príde v závere pracovného týždňa.

Merkúr a Venuša zachytené 26. apríla, zdroj: Martin Gembec
Merkúr a Venuša zachytené 26. apríla, zdroj: Martin Gembec

Vrchol meteorického roja

Tento týždeň Zem prechádza najhustejšou časťou meteorického prúdu Halleyovej kométy. Okolo 6. mája nastáva tradičný maximum roja Eta Aquaridy.

Pozorovanie môže okrem zamračenej oblohy komplikovať aj svietiaci Mesiac, ale pokiaľ si privstanete, nejaký ten meteor možno spozorujete. 

Meteory budú letieť akoby od juhovýchodu rôznymi smermi. Okrem toho ich spoznáte aj podľa ich rýchlosti okolo 66 km/s. Ide o podobnú rýchlosť akú v lete dosahujú obľúbené Perseidy.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Polooblačno
30 °C / 14 °C
Iľja
Zajtra
Jasno
31 °C / 12 °C
Daniel
Pondelok
Skoro jasno, búrky
34 °C / 15 °C
Magdaléna
Utorok
Búrky
29 °C / 11 °C
Oľga
Streda
Prehánky, búrky
28 °C / 12 °C
Vladimír
Štvrtok
Polooblačno
25 °C / 7 °C
Jakub
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd