Viac komárov aj hmyzu. To nás čaká pre čoraz teplejšie počasie

Zuzana Macháčová

Teplejšie počasie v Európe vytvára priaznivejšie podmienky pre šíriace vírusy z komárov. Podľa správy Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) sa infekcie prenášané komármi čoraz viac vyskytujú v tradične chladnejších častiach sveta.

Odborníci tvrdia, že poveternostné podmienky, od horúčav až po záplavy, podporujú invazívne druhy komárov, ako sú Aedes albopictus a Aedes aegypti. ECDC dodalo, že komár Aedes albopictus sa v súčasnosti vyskytuje v 13 krajinách a 337 regiónoch.

Ak to takto bude pokračovať, mohlo by dôjsť k nárastu počtu prípadov a následných závažných ochorení. Riaditeľka ECDC Andrea Ammonová uviedla: „V posledných rokoch sme boli svedkami geografického šírenia inváznych druhov komárov do predtým nezasiahnutých oblastí v EÚ/EHP.“ 

Ďalej dodala: „Ak to bude pokračovať, môžeme očakávať viac prípadov a možno aj úmrtí na choroby, ako sú horúčka dengue, chikungunya a západonílska horúčka. Je potrebné sa zamerať na spôsoby kontroly populácie komárov, zlepšenie dohľadu a presadzovanie osobných ochranných opatrení.“ 

Poštipnutie môže aj byť smrteľné

V roku 2022 bolo v Európe zaznamenaných 1 133 prípadov a 92 úmrtí na infekciu západonílskym vírusom. Až 1 112 prípadov bolo zachytených lokálne v 11 krajinách.

Ide o najvyšší počet prípadov od roku 2018, keď bola epidémia na vrchole. Medzi príznaky spojené so západonílskym vírusom patria bolesti hlavy, nepokoj, horúčka, bolesti svalov, zvracanie, vyrážka, únava a bolesť očí.

V tom istom roku bolo v Európe zaznamenaných aj 71 prípadov horúčky dengue, z čoho 65 prípadov bolo z Francúzska a 6 zo Španielska.

Horúčka dengue je vírusová infekcia prenášaná komármi, ktorú spôsobuje vírus dengue (DENV). Na človeka sa šíri uštipnutím samičkou komára žltej zimnice. Medzi príznaky horúčky dengue patrí vysoká teplota, silná bolesť hlavy, zvracanie, opuch žliaz a ďalšie.

Ako zabrániť šíreniu?

ECDC v správe uviedlo, že najlepším spôsobom kontroly populácie komárov je odstránenie zdrojov stojatej vody, kde sa komáre najviac množia, a taktiež používanie ekologických larvicídov a podpora informovanosti komunity o kontrole komárov. 

Ďalším spôsobom ochrany pred nakazením sa týmito chorobami je chrániť sa pred uštipnutím. To sa dá dosiahnuť používaním moskytiér, nosením oblečenia, ktoré zakrýva väčšinu tela, a repelentov proti komárom.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Jasno
21 °C / -1 °C
Jarmila
Zajtra
Polooblačno
22 °C / 3 °C
Lea
Streda
Prehánky
23 °C / 3 °C
Anastázia
Štvrtok
Skoro jasno
22 °C / 3 °C
Sviatok práce
Piatok
Oblačno
23 °C / 2 °C
Žigmund
Sobota
Jasno
24 °C / 3 °C
Galina
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd