Teplota Severného mora a s ňou aj hladina mora naďalej stúpa. Vo Waddenskom mori majú tieto zmeny silný vplyv na existujúce biotopy s dôsledkami pre zvieratá, rastliny, ale aj ľudí.
Klimatické zmeny menia Waddenské more na juhovýchode Severného mora bezprecedentným tempom. Ukazuje to komplexná správa približne 30 výskumníkov z Inštitútu Alfreda Wegenera (AWI).
Podľa autorov Christiana Buschbauma a Lisy Shama zo stanice AWI Wadden Sea na ostrove Sylt sa celý biotop Waddenského mora mení v dôsledku zmeny klímy rýchlosťou, ktorá ešte nebola pozorovaná.
Správa, ktorá bola publikovaná v časopise Marine Biodiversity, bola vytvorená pri príležitosti 100. výročia založenia AWI Wadden Sea Station. Opisuje, ako zvyšovanie teploty a stúpajúca hladina mora menia morfológiu pobrežia a dynamiku sedimentov, ktoré formovali Waddenské more už približne 8 000 rokov.
Obzvlášť znepokojujúce je, že Waddenské more sa otepľuje rýchlejšie ako mnohé iné pobrežné oblasti mierneho pásma. Za posledných 60 rokov sa povrchové teploty morskej vody zvýšili takmer o 2 °C, čo je takmer dvojnásobok celosvetového priemeru.
Vedci zdôrazňujú, že najmä mierne zimy a extrémne horúce letá majú silný vplyv na ekosystém. Horúčavy, kde sú teploty tri až päť stupňov nad priemerom, sa vyskytujú častejšie a trvajú dlhšie. Tieto klimatické zmeny majú významný vplyv na druhy žijúce vo Waddenskom mori.
Ryby ako treska netrpia len otepľovaním, ale aj nadmerným výlovom. Vedci tiež pozorujú nárast introdukovaných druhov milujúcich teplo, ktoré menia existujúci ekosystém. „Obrovské útesy ustríc tichomorských a hektáre podmorských lesov, ktoré tvoria riasy z Ďalekého východu, sú okamžite viditeľné pre každého turistu na bahnitých plochách,“ hovorí Christian Buschbaum.
Vedci uvádzajú, že druhy žijúce vo Waddenskom mori sa prispôsobujú rôznym spôsobom. Niektoré druhy okrem genetických adaptácií využívajú aj svoju fenotypovú plasticitu tým, že svoj vzhľad a vlastnosti prispôsobujú meniacim sa podmienkam prostredia bez toho, aby nastali nejaké genetické zmeny.
Waddenské more je centrálnym biotopom mnohých druhov rýb a vtákov, ktoré toto územie využívajú ako škôlku, miesto na kŕmenie a ochranu pred predátormi. V dôsledku otepľovania sa však mnohé druhy sťahujú do chladnejších, hlbších vôd alebo migrujú smerom k pólom.